Warsztaty filmowo – fotograficzne w Garnizonie Hrubieszów

W dniach 27.02-05.03.2012 r. na terenie Garnizonu Hrubieszów przeprowadzone zostały „WARSZTATY FILMOWO – FOTOGRAFICZNE” dla operatorów filmowych i fotoreporterów z jednostek wojskowych oraz instytucji resortu obrony narodowej z całej Polski, których organizatorem było Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Reklamy

Nadzór nad realizacją projektu sprawowała Pani Alicja Borkowska z Wydziału Organizacji Pracy Kulturalno-Oświatowej Oddziału Edukacji Obywatelskiej WCEO.

W proces doskonalenia umiejętności uczestników warsztatów zaangażowani zostali doświadczeni wykładowcy:
w grupie operatorów filmowych:
– Marek Widarski (reżyser, dokumentalista),
– Andrzej Wilkiel (montażysta),
w grupie fotoreporterów:
– Aleksander Rawski (dziennikarz, fotoreporter),
– Łukasz Halczak (fotograf).

W dniach 28 – 29.02.2012 r. filmowcy i fotografowie pod czujnym okiem wykładowców dokumentowali proces szkolenia żołnierzy 2 pułku rozpoznawczego na terenie poligonu w warunkach zimowych. Celem zajęć było doskonalenie umiejętności w zakresie realizacji reportażu z ćwiczeń na poligonie oraz aranżacja planu zdjęciowego w plenerze.

Kolejnym etapem szkolenia było filmowanie i fotografowanie obiektu „martwego” – zabytku architektonicznego jakim jest Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Hrubieszowie wzniesiona w 1873. Realizowano również zagadnienie „ożywienia” zabytku przez wprowadzenie na ekran osób zwiedzających lub przewodnika. Gospodarz obiektu ks. Kanonik kpt. Jan Kot podczas zajęć przedstawił uczestnikom warsztatów historię tego obiektu.

W dniu 01.03.2012 r. uczestnicy w dalszym ciągu doskonalili umiejętności filmowania i fotografowania zabytku architektonicznego jako obiektu „martwego” ale tym razem w Kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (wzniesiony w 1905 r.). Ks. Prałat ppłk Andrzej Puzon zapoznał wszystkich obecnych z historią Parafii oraz udostępnił kościół w celu wykonania szeregu ujęć filmowych i zdjęć. Następnie uczestnicy warsztatów udali się do Muzeum im. ks. Stanisława Staszica, gdzie rozpoczęli ścieżkę zwiedzania i dokumentowania fotograficzno – filmowego zabytków Ziemi Hrubieszowskiej pod przewodnictwem Pana Jacka Fuksa.

W piątek uczestnicy warsztatów udali się do Zamościa, gdzie spotkali się z Prezydentem Zamościa Panem Marcinem Zamoyskim, który w latach 1973-1990 pracował dla polskiej Agencji Interpress w Warszawie, jako operator filmowy i realizator telewizyjny.

W trakcie tej wizyty wykonano reportaż filmowy i fotograficzny nt: „Zamojska Starówka – Perła Renesansu” oraz „Zamość – twierdza obronna”.

Sobota upłynęła uczestnikom warsztatów na zwiedzaniu zabytków architektonicznych oraz rejestrowaniu osobliwości krajobrazów kresowych gmin Mircze, Dołhobyczów i Ulhówek z udziałem przewodnika w osobie Pani Anny Jasińskiej.

Niedziela była równie pracowitym dniem warsztatów. W godzinach rannych filmowcy i fotograficy uczestniczyli i rejestrowali Mszę Świętą z wojskową asystą w intencji żołnierzy represjonowanych przez władze komunistyczne z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Następnie uczestnicy warsztatów pod czujnym okiem wykładowców realizowali montaż materiału filmowego oraz obróbkę cyfrową zdjęć wybranych na wystawę, którą wieczorem rozstawiono w Sali Tradycji 2 pułku rozpoznawczego.

Uroczyste zakończenie warsztatów odbyło się w dniu 5.03.2012 r. o godz. 9.00 w Sali Tradycji pułku. Dowódca pułku płk Piotr Bieniek w przemówieniu podziękował organizatorom, wykładowcom i uczestnikom warsztatów za bardzo duże zaangażowanie i wkład pracy przy realizacji materiału filmowo – fotograficznego. Będzie on wykorzystany do promowania wizerunku żołnierza polskiego na przykładzie zwiadowców hrubieszowskich oraz do promocji naszej pięknej Małej Ojczyzny. W zakończeniu warsztatów udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych w osobach Przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego Pana Tomasza Zająca, Sekretarza Powiatu Hrubieszowskiego Pana Tomasza Ożoga i Sekretarza Urzędu Miasta Pana Czesława Podgórskiego oraz Ks. Prałata ppłk. Andrzeja Puzona, który złożył wszystkim uczestnikom serdeczne gratulacje za realizację pięknej wystawy i filmu pt. „Zwiadowca”. Na koniec dowódca pułku Pan płk Piotr Bieniek wraz z Panią Alicją Borkowską wręczyli uczestnikom warsztatów dyplomy ukończenia warsztatów.

 

Źródło: 2PR

Foto: 2PR