Warsztaty z biblioterapii dla słuchaczy HUTW i uczniów

Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie zorganizowała zajęcia z biblioterapii dla słuchaczy Hrubieszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i uczniów hrubieszowskich szkół.

Reklamy

 

Spróbujmy myśleć inaczej – warsztaty dla słuchaczy HUTW

25 marca 2015 r., w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie, odbyły się zajęcia z biblioterapii dla słuchaczy Hrubieszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, o tematyce: „Życie twórcze jest pełne zmian na lepsze”.

Były to warsztaty dotyczące twórczego myślenia. Zachęcały do samodoskonalenia, pracy nad sobą i rozwoju kreatywnego myślenia.

Zajęcia pokazały, że w kreatywności nie ma porażek, są tylko pomysły, które w danej sytuacji się nie sprawdzają. Pracując z tekstem Linusa Paulinga (dwukrotnego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii), odnoszącym się do twórczego myślenia, uczestnicy warsztatów przekonali się, że myślenie twórcze jest szansą naszego rozwoju. Aby tworzyć i myśleć kreatywnie, musimy unikać schematów, dokonywać nietypowych skojarzeń i rozumować metaforycznie.

Wszyscy uczestnicy wykonywali ćwiczenia pobudzające kreatywne myślenie i rozwiązywali zadania o dużym stopniu trudności. Szukali skojarzeń między odległymi rzeczami, zjawiskami czy dziedzinami, jak np.: dentysta – stolarz – nafciarz. Wykorzystując wybrane słowa, uczestnicy tworzyli anagramy (np.: tyran – narty, czarny – narcyz) i abstrakcyjne historie oraz grali w skojarzenia.

Zajęcia prowadziły: Aleksandra Kopczyńska i Elżbieta Rafalska. 

 

Zajęcia biblioterapeutyczne dla uczniów

26 marca 2015 r., w Zespole Szkół Miejskich Nr 1 w Hrubieszowie przeprowadzone zostały zajęcia z biblioterapii. Wzięli w nich udział uczniowie klasy piątej. Zajęcia na temat: „Po co komu plotka?” uświadamiały, czym jest plotka i jakie mogą być jej skutki. Uczniowie poznali mechanizmy powstawania plotki, uczestnicząc w zabawie w głuchy telefon. Tworzyli też plotkę na kartonie papieru. Pracowali z tekstami: „Jabłka Pana Peabody’ego” Madonny i „Ptasie plotki” J. Brzechwy, poznając destrukcyjne działanie plotki. Dowiedzieli się też, że plotką można kogoś skrzywdzić.

30 marca br., dla uczniów klasy Ie (o spec. technik pojazdów samochodowych) Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie, zrealizowano warsztaty nt.: „Akceptuję siebie i innych”. Były to zajęcia kształtujące postawy tolerancji, szacunku, akceptacji siebie i innych oraz uczące empatii. Prezentowane treści zobrazowane zostały tekstem „Decyzja klasy” B. Ferrero oraz filmem Nicka Vujicica. Zajęcia kreowały pozytywny obraz własnej osoby i akceptacji siebie.

Warsztaty przeprowadziła Aleksandra Kopczyńska.

 

 

info i fot. BP Hrubieszów