Warta honorowa Strzelców z Hrubieszowa przy trumnie Prezydenta Kaczorowskiego

Warszawa

Reklamy

W dniach 18-19 kwietnia strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2020 Hrubieszów oraz z Jednostki Strzeleckiej 2019 Tomaszów Lubelski wyjechali do Warszawy, aby złożyć hołd ostatniemu prezydentowi II RP na uchodźstwie śp. Ryszardowi Kaczorowskiemu.

Pierwszego dnia Strzelcy pełnili wartę przy trumnie tragicznie zmarłego prezydenta w Belwederze – dawnej siedzibie polskich prezydentów wraz z oficerami Wojska Polskiego. Było to dla nas ogromne wyróżnienie, zwłaszcza że towarzyszyliśmy p. prezydentowi m.in. podczas nadania tytułu honorowego obywatela miasta Tomaszów Lubelski, oraz urodzinach, które odbyły się 23 listopada 2009 r. w Warszawie, które zbiegły się w czasie z obchodami siedemdziesiątej rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Warta trwała od 15:00 do 23:30 i to właśnie nasza jednostka pełniła ostatnią wartę przy trumnie w Belwederze. Zaszczytem było, dla nas także, spotkanie z premierem Estonii Andrusem Ansipem.

Dodatkowym naszym zadaniem było zabezpieczanie placu i pomieszczeń wewnątrz pałacu w czym wspomagaliśmy BOR. Dziękujemy Jednostce Strzeleckiej 2019 Tomaszów Lubelski za zaproszenie.

Drugiego dnia naszym zadaniem było zabezpieczenia przejścia technicznego dla: pocztów sztandarowych delegacji, prasy przed i podczas ceremonii złożenia ciała Pana prezydenta w Świątyni Opatrzności Bożej.

Zadanie z pozoru banalne, zmieniło się z czasem w niełatwą operację logistyczną z powodu zbierającego się tłumu chcących uczestniczyć w tej podniosłej uroczystości. Jednak potrafiliśmy sprostać temu zadaniu. Wykonując dodatkowe przejścia i wyjścia udało nam się usprawnić ruch. Na zakończenie postawiono nam zadanie regulacji ruchu chcących złożyć hołd zmarłemu Prezydentowi i pomimo naszych obaw zadanie to okazało się najprostsze i w ciągu kilku chwil udało nam się rozprowadzić wszystkich chętnych do odwiedzin krypty.
Na zakończenie warto dodać, że byliśmy jedną z trzech jednostek (oprócz JS 2019 Tomaszów Lub. i 5001 Warszawa), które towarzyszyły Panu Prezydentowi w ostatniej drodze. W uroczystościach uczestniczyło siedmiu strzelców z naszej jednostki, a łącznie z JS 2019 udział wzięło 30 strzelców.

Więcej na:
www.jednostkastrzelecka2020.yoyo.pl »

Opracowali:
z-ca d-cy ds. logistyki st. strz. ZS Łukasz Słupski
d-ca JS 2020 sierż. ZS Jakub Zachaj
mak

zobacz zdjęcia »