Wiadomości Poznań

Wiadomości Poznań to lokalny serwis informacyjny, który dostarcza najświeższe informacje z Poznania i okolic. Dowiedz się jakie są najnowsze newsy.

Dąb Krzysztof – wiadomości z Poznania

Krzysztof to jedno z najstarszych drzew w Poznaniu, a rośnie w trudnych warunkach na Wildzie, w dosyć zwartej zabudowie. Jest to dąb szypułkowy, którego wiek szacowany jest na około 300 lat, a jego obwód pnia wynosi prawie 4 metry. W 2018 roku arboryści dokonali przeglądu drzewa i okazało się, że jest on w doskonałym stanie, nie wykazując żadnych ubytków ani innych problemów zdrowotnych.

Jako pomnik przyrody, Krzysztof przyciąga uwagę mieszkańców i turystów, którzy podziwiają jego rozłożystą koronę. Teraz, dzięki staraniom Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu, drzewo to doczeka się swoich „potomków”. We wrześniu zeszłego roku zebrano jego żołędzie i wyhodowano z nich 20 sadzonek, które będą rosły w różnych częściach miasta. Dzięki temu dziedzictwo Krzysztofa będzie kontynuowane, a jego historia i piękno będą przekazywane kolejnym pokoleniom.

Wiadomości regionalne Poznań

Łukasz Gwizdała, szewc z Jeżyc, już od kilku lat udowadnia, że nie wszystkie buty trzeba wyrzucać. W swojej pracowni na ulicy Dąbrowskiego przyjmuje pacjentów, czyli buty i skórzane torebki, które wymagają pomocy. Jego pasja do szewstwa zaczęła się, gdy zauważył ogłoszenie o przyuczeniu do zawodu. Wtedy postanowił podjąć wyzwanie i wchłaniać wiedzę jak gąbka.

Teraz jego umiejętności pozwalają na ratowanie butów, które dla innych już byłyby stratą. W swojej pracowni potrafi naprawić nie tylko dziurawe podeszwy, ale również rozciągnąć zbyt ciasne buty, by dostosować je do stopy właściciela. Dzięki temu Łukasz udowadnia, że pogłoski o wymarciu tej profesji są przesadzone i szewcy wciąż są potrzebni.

Aktualności Poznań

W okolicach ronda Rataje powstanie nowy wieżowiec biurowy, który będzie wyróżniać się nietypową bryłą. Projektanci zadbali o to, aby budynek był dobrze chroniony przed słońcem, co zmniejszy zapotrzebowanie na klimatyzowane powietrze. Kąt nachylenia elewacji ma ułatwić spływ wody.

Newsy Poznań – serwis informuje, że architekci chcą, aby wieżowiec był przyjazny dla środowiska. Pod budynkiem powstaną dwa poziomy garaży, w tym jeden z rowerownią. W budynku zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, które zwiększą jego energooszczędność. Projekt jest w trakcie uzyskiwania certyfikatu BREEAM, który bierze pod uwagę wiele aspektów, m.in. zużycie energii i wody, jakość powietrza oraz zastosowanie ekologicznych materiałów.

Co nowego w serwisie? – wiadomości poznańskie

Wiadomości Poznań – Grażyna Kulczyk, jedna z najbogatszych Polek, jest obecnie największym dłużnikiem podatkowym na Słowacji. Słowacki fiskus domaga się od niej zapłaty długu w wysokości 41 milionów euro, czyli około 192 milionów złotych. Trwa rozprawa sądowa, ponieważ miliarderka twierdzi, że zobowiązanie nałożono niezgodnie z prawem.

Zdaniem prawników Grażyny Kulczyk, dochody, które próbuje opodatkować słowacki organ, wyraźnie nie podlegają opodatkowaniu od osób fizycznych na Słowacji. Kulczyk miała otrzymać dochód z udziału w zyskach centrum handlowo-kulturalnego Stary Browar w Poznaniu, należącego do bratysławskiej spółki, w 2014 roku. Jednakże, kobieta i jej prawnicy kwestionują treści ukazujące przez słowackiego fiskusa i uważają, że dług został nałożony niezgodnie z prawem.

W lutym 2023 roku Sąd Okręgowy w Bratysławie oddalił pozew przeciwko podejrzanego, jednak wyrok ten nie jest prawomocny. Trwa nadal rozprawa sądowa, a wraz z nią napięcie i niepewność co do losu miliarderki oraz jej majątku.


tekst i fot. mat. partnera