Wideotorakoskopia płuc – kolejna wysokospecjalistyczna operacja wykonana w hrubieszowskim szpitalu – ZDJĘCIA

W Szpitalu Powiatowym w Hrubieszowie, przeprowadzono kolejną wysokospecjalistyczną operację. Tym razem był to zabieg wideotorakoskopii wykonywany u Pacjenta z chorobą płuc. Dzięki zastosowaniu specjalnych narzędzi optycznych, połączonych z miniaturową kamerą, lekarze mieli dokładny wgląd we wnętrze klatki piersiowej Pacjenta. To jeden z niewielu przypadków operacji w polskich szpitalach powiatowych z zastosowaniem tej metody. Zazwyczaj tego typu zabiegi odbywają się w klinikach uniwersyteckich. Zabieg leczniczy usunięcia fragmentu płuca w dniu 4 marca 2021 r. przeprowadził zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej, kierowany przez Ordynatora lek. med. Bernarda Żaroffe.

Reklamy

Szpital Powiatowy w Hrubieszowie z początkiem lutego z sukcesem przeprowadził pierwszą w Polsce, innowacyjną operację alloplastyki – wszczepienia endoprotezy barku z użyciem wyjątkowej konstrukcji ProSpon-Sosna III. Zespół specjalistów z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej w trosce o zdrowie Pacjentów stale pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami i wprowadzeniem nowych technik operacyjnych do hrubieszowskiej placówki. Dokładnie miesiąc po endoprotezoplastyce barku, w Szpitalu Powiatowym w Hrubieszowie przeprowadzono operację wideotorakoskopii klatki piersiowej w zakresie narządów płuc. Specjalistyczna operacja wykonana została przez zespół, kierowany przez Ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Powiatowego w Hrubieszowie – lek. med. Bernarda Żaroffe, który swoje doświadczenie w tego rodzaju zabiegach zdobywał w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej UM w Lubinie. W zabiegu asystował dr n. med. Stanisław Dyndor. W grupie operujących znajdował się anestezjolog lek. med. Andrzej Łątkowski, a także czworo instrumentariuszy: Radosław Madej, Tomasz Dudek, Agata Niemczyk oraz Joanna Kwaśny.

Zabiegi wideotorakoskopii to nowoczesna metoda umożliwiającą lekarzom zajrzenie do klatki piersiowej Pacjenta i operowanie w jej wnętrzu po wykonaniu od 2 do 4 niewielkich nacięć. Można je wykonać w celach leczniczych, jak i diagnostycznych. U naszego Pacjenta przeprowadziliśmy leczniczą wideotorakoskopię resekcji miąższu. Dzięki operacji udało nam się uzyskać bardzo dobry efekt kliniczny, ponieważ prawe płuco uległo rozprężeniu. Nasz pacjent czuje się dobrze i nie posiada cech nawrotu odmy opłucnowej. W niedługim czasie planowany jest jego wypis ze szpitala i zostanie skierowany do dalszego leczenia pulmonologicznego – mówi lek. med. Bernard Żaroffe, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej.

Reklamy
Nowość w szpitalach na szczeblu powiatowym

Wysokospecjalistyczne operacje, takie jak zabiegi z wykorzystaniem wideotorakoskopii, najczęściej przeprowadzane są w Polsce wyłącznie w klinikach uniwersyteckich. Możliwość przeprowadzenia ich w warunkach szpitala powiatowego jest dużym ułatwieniem dla Pacjentów. Znacznie wpływa to bowiem na skrócenie drogi do skorzystania ze specjalistycznych usług medycznych, które często są jednymi z niewielu rozwiązań w chorobie, dających pożądane rezultaty i możliwość powrotu do zdrowia.

– W Szpitalu Powiatowym w Hrubieszowie, z myślą o naszych Pacjentów, podejmujemy nowoczesne inicjatywy i wprowadzamy różnorodne rozwiązania, takie jak operacja wideotorakoskopii, w zakresie świadczenia profesjonalnej opieki medycznej. Rozwijamy naszą placówkę i chcemy dać dostęp Pacjentom do nowoczesnych metod leczenia. Naszym celem jest zmniejszenie dystansu pomiędzy dużymi ośrodkami medycznymi, a szpitalem na szczeblu powiatowym – wskazuje lek. med. Dariusz Gałecki.

Z kamerą w klatce piersiowej

Wideotorakoskopia jest metodą operacyjną wykorzystywaną przez torakochirurgów, umożliwiającą oglądanie wnętrza klatki piersiowej na monitorze. Znajduje ona zastosowanie zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu chorób klatki piersiowej. Dzięki zastosowaniu specjalnych narzędzi optycznych, które połączone są z niewielkich rozmiarów kamerą, daje możliwość dokładnej oceny narządów wewnętrznych Pacjenta. W porównaniu z klasyczną torakotomią – czyli otwartą operacją klatki piersiowej – jest metodą zdecydowanie bardziej bezpieczną i mniej inwazyjną.

Zabiegi przeprowadzane z zastosowaniem wideotorakoskopii, polegają na uwidocznieniu narządów wewnątrz klatki piersiowej. W tym celu wykonuje się kilka nacięć między żebrami, co umożliwia wprowadzenie przez ścianę klatki piersiowej specjalnych narzędzi oraz urządzenia nagrywającego, dzięki czemu operujący są w stanie dokładnie obejrzeć i ocenić powierzchnię: płuc, śródpiersia, opłucnej ściennej i płucnej, przepony czy miejscowego zaawansowania raka płuc. Istnieje także możliwość pobrania wycinków do badań histopatologicznych z tych narządów oraz z węzłów chłonnych, które są niedostępne w trakcie innych badań.

Bezpieczeństwo i komfort Pacjentów

Wideotorakoskopia jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, a ból pooperacyjny jest niewielki i da się go opanować za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ponadto, hospitalizacja po zabiegu jest skrócona do minimum. Tego typu zabieg jest bezpieczny i znacząco poprawia stan Pacjentów, ale wpływa także na komfort operujących. W połączeniu z narzędziami endoskopowymi, przystosowanymi do warunków anatomicznych panujących w klatce piersiowej oraz dostosowanymi do potrzeb torakochirurgów, metoda ta stwarza znakomite warunki do działań diagnostycznych oraz leczniczych. Coraz częściej wypiera ona zatem tradycyjne techniki torakotomii, które stosowane były zwyczajowo w chirurgii klatki piersiowej. Najczęstsze wskazania do wideotorakoskopii diagnostycznej, to: nawracające i przewlekle wysięki opłucnej, powiększone węzły chłonne śródpiersia i wnęki płuca, ocena stopnia zaawansowania raka płuc, guzy śródpiersie i zmiany zlokalizowane w opłucnej, pobranie wycinków do badań histopatologicznych czy liczne zmiany śródmiąższowe w płucach. Wskazania do skorzystania z tej  metody w kategoriach leczniczych, to m.in.: leczenie nawrotowej lub powikłanej odmy, resekcja miąższu płuca, wycięcie uchyłków przełyku lub pęcherzy rozedmowych plastyka ściany klatki piersiowej, sympatektomia piersiowa oraz usunięcie krwiaków i ropniaków opłucnej, a także niezłośliwych guzów i torbieli śródpiersia.

Nowoczesne metody leczenia w hrubieszowskiej placówce

Hrubieszowski szpital stale podejmuje działania na rzecz poprawy jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych i w trosce o komfort oraz zdrowie Pacjentów wprowadza nowe metody, które na poziomie szpitali powiatowych są dotąd niespotykane. W Oddziale Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej hrubieszowskiego szpitala wykonuje się zabiegi wideotorakoskopii diagnostycznej i leczniczej od ponad roku. Tego typu operacje są możliwe dzięki zastosowaniu coraz nowocześniejszego sprzętu do chirurgii małoinwazyjnej. Jednymi z ciekawszych narzędzi wykorzystywanych przez hrubieszowską placówkę są m.in. nóż harmoniczny czy wideotorakoskopia z obrazowaniem trójwymiarowym 3D.


(info i fot. Instytut Publico / SPZOZ Hrubieszów)


Zobacz też:

Szpital w Hrubieszowie przeprowadził pierwszą w Polsce, innowacyjną operację wszczepienia endoprotezy barku z użyciem wyjątkowej konstrukcji – ZDJĘCIA

Szpital w Hrubieszowie przeprowadził pierwszą w Polsce, innowacyjną operację wszczepienia endoprotezy barku z użyciem wyjątkowej konstrukcji – ZDJĘCIA


Lykoland