Wielki krok dla ludzkości…

Hrubieszów Pierwsze lądowanie ludzi na Księżycu nastąpiło podczas misji statku kosmicznego Apollo 11. Załogę stanowili: Neil Armstrong, Edwin Eugene Aldrin oraz pilot wyprawy Michael Collins. Przebywali na Księżycu 22 godziny, w tym 3 godziny poza lądownikiem. Mija 40 lat od tamtego momentu, którym ekscytowała się cała ludzkość, w tym również społeczność Hrubieszowa…

Reklamy

W galerii znajdziecie doniesienia ówczesnej (komunistycznej!) prasy na ten temat. Lądowanie Amerykanów na Księżycu było „ciosem w serce” komunistycznej propagandy, ponieważ do tej pory to Rosjanie mieli „przewagę” w podboju kosmosu – mimo tego w Polsce przeprowadzono retransmisję wydarzenia, a w prasie było ono komentowane na bieżąco.

Z dzisiejszej perspektywy ekspedycja taka w tamtych czasach wydaje się niemożliwa – wszak cała moc i wydajność ówczesnych komputerów NASA była pewnie mniejsza, niż byle jakiego dzisiejszego laptopa… A jednak ludzka determinacja nie ma granic…

Materiały dostarczył Pan Stanisław Nowak.

***

20 lipca 1969 roku

Pierwsze lądowanie astronautów na Księżycu nastąpiło 20 VII 1969 roku (Apollo 11). Wtedy dwójka ludzi N. Armstrong i E. Aldrin stanęła jako pierwsza na Księżycu (na około 3 godziny, trzeci uczestnik lotu pilot M. Collins musiał pozostać na statku).

Program Apollo – seria amerykańskich lotów kosmicznych w latach 1961-1972. Celem programu było lądowanie człowieka na Księżycu, a następnie jego bezpieczny powrót na Ziemię. Zadanie zostało zrealizowane w 1969 w czasie misji Apollo 11. Program był kontynuowany do 1972 w celu prowadzenia dokładnej naukowej eksploracji Księżyca.

Program Apollo składał się z jedenastu lotów załogowych, począwszy od Apollo 7, skończywszy na Apollo 17. Wszystkie starty odbywały się z położonego na przylądku Canaveral Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego. Misje Apollo 2 do Apollo 6 były bezzałogowymi lotami testowymi. Apollo 1 był planowanym załogowym lotem, niestety trening przed startem zakończył się wybuchem i pożarem kabiny, w której zginęło trzech członków załogi. W pierwszym locie jako rakietę nośną zastosowano Saturn IB, następne wykorzystywały znacznie mocniejsze rakiety Saturn V. Loty: (Apollo 7 i Apollo 9) były ziemskimi misjami orbitalnymi, (Apollo 8 i Apollo 10) były księżycowymi misjami orbitalnymi, pozostałe siedem lotów (poza Apollo 13) zakończyły się lądowaniem na Księżycu. (Wikipedia)

zobacz zdjęcia »

Hrubieszow LubieHrubie 2009