Windows Phone vs Android. Prawdziwa bitwa o rynek

Który mobilny system operacyjny jest najlepszy? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta. Zobaczmy jakimi zaletami i wadami dysponują dwa spośród nich: Windows Phone i Android.

Reklamy

Materiał reklamowy

 

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „który system operacyjny jest najlepszy?” jest bardzo problematyczne.. Czym różni się praca na telefonach pod kontrolą Androida, od tej, oferowanej przez Windowsa Mobile? Najpierw sprawdźmy, jakie systemy znajdziemy na rynku. Obecnie istnieją cztery rodzaje systemów zarządzających współczesnymi smartfonami, lecz to do Wielkiej Dwójki należy ponad 90 procent rynku – Androida, wyprodukowanego przez amerykański koncern Google, oraz iOS od Apple. Trzecim, trochę mniej popularnym jest Windows Phone, którego twórcą są deweloperzy z Microsoftu. Różnice pomiędzy wymienionym wyżej oprogramowaniem sprowadzają się do naszych indywidualnych upodobań i predyspozycji.

Reklamy

Każdy system charakteryzuje się odmiennym stopniem tzw. hermetyczności. Na czym polega? Aby lepiej zrozumieć tą kwestię, musimy wziąć pod uwagę zależność pomiędzy producentem a wykonawcą systemu operacyjnego. Apple, czyli najpopularniejsza obecnie marka, stworzył swoje własne oprogramowanie o nazwie iOS. Jego główną zaletą (i jednocześnie wadą) jest bardzo duży stopień „zamkniętości”. Z jednej strony gwarantuje to pełne bezpieczeństwo, ze względu na brak dostępu do nieautoryzowanych aplikacji, a z drugiej znacząco utrudnia dostosowania systemu według własnych upodobań. Decydując się na iPhone-a rezygnujemy z ważnej możliwości pełnej kontroli systemu.

 

Windows Phone czy Android?

Przyjrzyjmy się dwóm pozostałym graczom. Windows Phone vs Android to jedna z najciekawszych „potyczek” na rynku. Po lewej stronie ringu mamy zupełnego potentata, którego właścicielem jest druga najpotężniejsza firma świata – Google – a prawą stronę okupuje Windows Mobile (dawniej Phone). System z zielonym robotem może pochwalić się ogromną liczbą różnego rodzaju aplikacji. Warto dodać, że Android kontroluje około 80 procent całego rynku mobilnego, co czyni go najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie (dostępne jest szczegółowe porównanie GSM na Kowmórkomat.pl które pozwali na sprawny wybór interesującego nas modelu współczesnego smartfonu). Pomimo różnic, jakich doświadczymy pomiędzy poszczególnymi wydaniami Androida, wychodzących od samego producenta (np. samsungowa nakładka TouchWiz, uznawana za jedną z najbardziej obciążających na rynku), jądro systemu pozostaje takie samo. Oznacza to, że ilość dostępnych funkcji konfiguracyjnych nie ulega zmianie – tutaj przyznajemy ogromnego plusa. Dodatkowo pełna integracja z kontem Google pozwala na łatwą obsługę skrzynki mailowej (jeśli posiadamy takową w domenie gmail.com), historii przeglądarki Chrome oraz dokumentów online.

Windows Mobile zajmuje obecnie trzecie miejsce w popularności na rynku. Jego producent Microsoft postanowił przenieść funkcjonalność kafelek, jakie znamy z klasycznego, komputerowego Windowsa 8 i 10. Efekt? Sama obsługa tego typu rozwiązania jest niezwykle intuicyjna i prosta. System jest doskonale zaprojektowany pod względem ułatwienia dostępu dla początkujących. O ile Android należy do najtrudniejszego w obsłudze oprogramowania, o tyle Windows Mobile zyskuje w oczach nowicjuszy. Największą bolączką jest mała ilość dostępnych aplikacji oraz zawężenie ilości obsługujących go smartfonów do paru modeli dostępnych na rynku , zresztą produkcji… Microsoftu.

Podsumowując warto dodać, że ostateczny wybór zależy wyłącznie od nas samych. Jeśli preferujecie możliwość dużej konfiguracji swojego smartfonu i nie boicie się trudniejszej obsługi, wtedy warto sięgnąć po Androida. W przeciwnym wypadku polecamy Windowsa Mobile, charakteryzującego się pełną integracją ze swoim komputerowym odpowiednikiem – jest o wiele łatwiejszy w obsłudze.

 

fot. mat. sponsora