Wioska Gotów w Masłomęczu – dwa duże wydarzenia w tym sezonie!

Już po raz czternasty w sąsiedztwie cmentarzyska Gotów w Masłomęczu odbywać się będzie Biesiada archeologiczna.

Reklamy


Wydarzenie to w ciągu ostatnich lat stało się jednym z najważniejszych w kraju imprez plenerowych o tematyce archeologicznej, promującej i prezentującej starożytność z punktu widzenia Imperium Rzymskiego oraz świata barbarzyńców. Każdego roku Wioskę Gotów w Masłomęczu odwiedza przy tej okazji nawet kilka tysięcy osób. W tym roku oprócz Biesiady czeka nas jeszcze jedno wydarzenie…


***

Reklamy


XIV BIESIADA ARCHEOLOGICZA w MASŁOMĘCZU – 30.07.2017 r.

Jak co roku, w ostatnią niedzielę lipca w godz. 13.00 – 20.00 zapraszamy na spotkanie z dawnymi rzemieślnikami i artystami, z gladiatorami i muzykami, z legionistami rzymskimi i barbarzyńcami. Zachęcamy do skosztowania dawnych potraw oraz do aktywnego udziału w warsztatach garncarskich i jubilerskich. Tak bogatego programu jeszcze nigdy chyba nie było. Ponad 100 rekonstruktorów w całej Polski. To trzeba zobaczyć!

Po raz pierwszy w historii Biesiad archeologicznych w Masłomęczu zaprezentujemy proces wytopu żelaza w piecu dymarkowym… i będzie to zapowiedź kolejnego wyjątkowego wydarzenia!

 WARSZTATY STAROŻYTNEGO HUTNICTWA – 12-13.08.2017 r.

w godz. 10.00 – 18.00

Warsztaty Starożytnego Hutnictwa – czyli wyjazdowa edycja Dymarek Świętokrzyskich, to dwudniowa impreza archeologiczna, podczas której do głosu dojdą najlepsi starożytni hutnicy z Polski i Europy. W Wiosce Gotów stanie kilka pieców hutniczych, obok których swe pracownie przygotują antyczni kowale i odlewnicy. Doskonała broń i narzędzia z pierwszych wieków naszej ery to tylko wybrane przykłady tego, co będzie można wówczas obejrzeć. Do tego po raz pierwszy w Masłomęczu zaprezentowany zostanie pradziejowy proces wytopu miedzi, warsztat piwowarski (!), a także rzemieślnik zajmujący się wyrobem historycznym łuków i strzał. Wiele wyjątkowych zagadnień, których nie udało się zmieścić w programie Biesiady.

Oba tegoroczne wydarzenia wpisane są w realizację projektu „Człowiek i żelazo w pierszych wiekach naszej ery”.

 

Na oba wydarzenia wstęp bezpłatny!

Bliższe informacje na temat programu podamy w najbliższych dniach.

 Organizatorzy:

– Gmina Hrubieszów

– Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie

– Masłomęckie Stowarzyszenie Wioska Gotów

– Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego

Patronat naukowy:

Instytut Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie