Wizyta Międzynarodowej Federacji Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Hrubieszowie (ZDJĘCIA)

W czwartek 17 marca w Hrubieszowie gościli przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC).

Reklamy

Jest to organizacja, która zrzesza 192 stowarzyszenia krajowe należące do Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca z całego świata. Ich działania skupione są na zapobieganiu lub pracy na rzecz ograniczania skutków kryzysów humanitarnych i katastrof. IFRC niesie pomoc poszkodowanym w konfliktach zbrojnych na całym świecie, od początku wybuchu wojny w Ukrainie wspiera także Polski Czerwony Krzyż w niesieniu pomocy ofiarom rosyjskiej inwazji. 

Specjaliści z IFRC są zgodni, że problem pomocy Ukrainie to jest i powinna być sprawa priorytetowa wszystkich Państw zjednoczonej Europy. Siedziba Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK stała się centrum logistycznym na całą Europę – tu spływają dary pozyskiwane przez stowarzyszenia krajowe Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca z całego świata, stąd kierowane są tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Reklamy

Polski Czerwony Krzyż ściśle współpracuje w tym zakresie z Ukraińskim Czerwonym Krzyżem, pomoc jest więc na miejscu dystrybuowana według potrzeb. Pomoc przekazywana przez PCK jest liczona w tonach, zarówno do Ukrainy, jak i na przejścia graniczne i punkty recepcyjne trafiają żywność, leki, środki opatrunkowe i artykuły higieniczne.

Więcej informacji o zaangażowaniu PCK można znaleźć na stronach: https://www.facebook.com/PolskiCzerwonyKrzyz i https://www.facebook.com/pcklublin

Przedstawiciele IFRC, którzy przyjechali w czwartek do Hrubieszowa przede wszystkim analizowali system wsparcia dla uchodźców pod kątem stabilności i elastyczności. Eksperci zgodni są co do tego, że musimy przygotować się przedłużający się kryzys humanitarny oraz na długofalowe skutki wojny w Ukrainie. Rozmawiali o priorytetach jeśli chodzi o potrzeby w perspektywie kilku najbliższych miesięcy oraz o możliwościach usprawnienia systemu pomocy.

Delegację tworzyli przedstawiciele Włoskiego Czerwonego Krzyża, Fińskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Czerwonego Krzyża i IFRC, odwiedzili Punkt Recepcyjny na HOSIRze i przejście graniczne w Zosinie, a ich przewodnikiem po tych miejscach był nasz Odział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Hrubieszowie.

­

(info i fot. OR PCK Hrubieszów)


Zobacz też:

Hrubieszów: Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna

Hrubieszów: Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna

LubieHrubie na Instagramie