Wizyta u dietetyka: ile kosztuje, jak się przygotować, gdzie szukać polecanego dietetyka w Lublinie?

Dobry dietetyk to skarb. Dobierze nam dietę jak najlepszą do naszych potrzeb i zweryfikuje, czy przynosi ona oczekiwane rezultaty. Ale najpierw musimy znaleźć odpowiedniego specjalistę. Gdzie możemy prowadzić poszukiwania?

Reklamy

 

Gdzie szukać dobrych dietetyków w Lublinie?

Kiedyś znalezienie wykwalifikowanego specjalisty, cieszącego się dobrą opinią i zaufaniem wśród pacjentów, mogło nastręczać pewne problemy, ale obecnie, w dobie internetu, nie stanowi to takiego kłopotu. W sieci możemy znaleźć strony takie jak https://ranking.abczdrowie.pl/s/dietetyk/lublin, które nie tylko stanowią spis dietetyków z Lublina, ale pozwalają też dowiedzieć się, jak są oni oceniani przez pacjentów.

W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z ocenami w 10-punktowej skali, dzięki czemu możemy się przekonać, którzy z lubelskich dietetyków są w opinii pacjentów najbardziej profesjonalni i godni zaufania.

Oczywiście nie musi to być jedyne kryterium, którym będziemy się kierować przy wyborze dietetyka. Duże znaczenie przy podjęciu tej decyzji mogą mieć dla nas też na przykład godziny przyjmowania, a także cena. No właśnie, jak to jest z kosztami?

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Oczywiście nie można odpowiedzieć na to pytanie podając jedną, konkretną cenę, ta bowiem zależy od różnych czynników. Znaczenie ma ilość elementów składających się na usługę, renoma placówki, tytuł naukowy dietetyka, a także sama miejscowość – w dużych miastach jest drożej. W rezultacie rozpiętość cenowa jest całkiem spora. Tendencja jest jednak taka, że pierwsza wizyta kosztuje więcej niż późniejsze wizyty kontrolne. Jej cena może mieścić się w przedziale od 80 do nawet 400 zł, podczas gdy wizyty kontrolne to już jedynie wydatek rzędu 60 – 200 zł.

Pieniądze będziemy musieli prawdopodobnie wyłożyć z własnej kieszeni, ponieważ większość poradni dietetycznych nie daje możliwości skorzystania z porady w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia. Tylko w nielicznych konsultacje są refundowane, a i to tylko, jeżeli pacjent cierpi na otyłość I stopnia.

 

Jak się przygotować do wizyty u dietetyka?

Przed pierwszą wizytą warto przygotować dzienniczek żywieniowy. Nie jest to żaden niezbędny wymóg, ale może ułatwić lekarzowi ocenę sytuacji i mniej czasu zajmie przygotowanie dla nas indywidualnych dietetycznych zaleceń.

Jak przygotować taki dzienniczek? Można sporządzić spis produktów z kilku wybranych dni. Szczególnie istotne jest, by uwzględnić też jakiś dzień wolny od pracy, bo nasze zwyczaje żywieniowe mogą w takie dni odbiegać od powszedniej normy. Informacje powinny określać, co zjedliśmy, jak dużo i o której godzinie.

Wizyta u dietetyka wiąże się też z przeprowadzeniem pomiarów antropometrycznych, pozwalających uzyskać dane o ilości naszej tkanki tłuszczowej, ilości beztłuszczowej masy ciała i zawartości wody w organizmie. Do takich badań też warto się odpowiednio przygotować. Najlepiej przeprowadza się je na czczo lub co najmniej cztery godziny po posiłku. Wiedząc, że czeka nas pomiar, nie powinniśmy też wcześniej spożywać alkoholu, ani mocnej kawy lub herbaty, to może bowiem wpłynąć na zaburzenie równowagi płynów w organizmie.

Wybierając się do dietetyka, warto też przygotować aktualne wyniki badań laboratoryjnych. Szczególnie dotyczy to badań morfologii krwi, wskaźników wątrobowych, poziomu glukozy i cholesterolu.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)