Władysław Kramczyk

Niektórzy żyjąc długo w danej miejscowości, nie doceniają jej, narzekają, marudzą. Inni byli przez „chwilę” ale pamiętają o niej długo i na zawsze. Tak również jest z p. Władysławem Kramczykiem, który pokochał Hrubieszów.

Reklamy

Urodzony 20 04 1943 r. w Bełżycach. W latach młodzieńczych zaczynał od piłki nożnej i kolarstwa w LZS Bełżyce, a po przeniesieniu się do Hrubieszowa próbował swoich sił w lekkiej atletyce, lecz w końcu zapałał miłością do futbolu. Występował w Wojewódzkiej Lidze Juniorów (2 miejsce) i epizodycznie w I lub II zespole Unii Hrubieszów.

W 1961 r. przeniósł się do Lublina, gdzie naukę rozpoczął w Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Tam też trenował w sekcji akrobatycznej. Po kilku miesiącach ćwiczeń wywalczył wicemistrzostwo Polski w piramidach, ze Stanisławem Brzozowskim, Andrzejem Zielińskim i Andrzejem Ostrzyszkiem. W dalszej karierze przeszkodziły mu kontuzje.

Po przyjeździe do Radomia w 1963 r. kontynuował treningi w sekcji akrobatycznej LZS Radomka przy Technikum Mechanizacji Rolnictwa przez 10 lat.

Położył ogromne zasługi dla rozwoju sportu i rekreacji w Ochotniczych Hufcach Pracy, gdzie pracował przez 15 lat. Organizował imprezy sportowe i masowe, szkolił i był wychowawcą młodzieży.
Ukończył kurs instruktorów akrobatyki, siatkówki i piłki nożnej. Jego podopieczni odnieśli wiele sukcesów ogólnopolskich w rozgrywkach piłki nożnej, piłki siatkowej i w biathlonie.

W roku 1989 z jego inicjatywy jako Dyrektora Radomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Borki (pełnił tę funkcję przez 4 lata) rozpoczęto inwestycje pod bazę campingową i caravaningową nad zalewem.
W r. 1992 został założycielem drużyny seniorów i później drużyn młodzieżowych w piłce nożnej pod nazwą „Dziennik Radomski”. Rok później ta drużyna zmieniła nazwę na RSS Viki, a prezesem została jego żona Jadwiga, która wcześniej była sponsorem drużyny.

W roku 1995 został członkiem Prezydium Zarządu Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej pełniąc funkcję Przewodniczącego Wydziału Gier. Jednocześnie w latach 1995 – 98 był Radnym Rady Miejskiej w Radomiu, pełniąc funkcję Przewodniczącego Komisji Sportu i Turystyki oraz delegatem Sejmiku Wojewódzkiego.

Podczas jego kadencji oddano do użytku: kompleks obiektów sportowych przy PSP 44 i 21 w Radomiu, baseny kąpielowe „Orka” i „Delfin”. Skomunalizowano obiekty sportowe „Radomiaka” i „Broni” oraz wykonano modernizację tych obiektów, na bazie których w roku 1996 powołano Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Był głównym organizatorem charytatywnego meczu piłkarskiego Radomiak – Legia Warszawa, z którego środki przekazane zostały na leczenie byłego piłkarza, chorego na stwardnienie rozsiane Marka Ogorzałka.

Od 2000 r. pełni funkcję Prezesa Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Równocześnie jest sekretarzem Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej i delegatem III ligi. Jest też Wiceprezesem RKS „Radomiak”.

W r. 2003 przewodniczył wraz z Kapelanem ROZPN pielgrzymce środowiska piłkarskiego z regionu radomskiego podczas audiencji u Papieża Jana Pawła II.

W 2006 r. był kierownikiem ekipy Mazowsza na turniej „Pokolenia 2012” w Kijowie oraz na turniej 100 – lecia Piłki Nożnej w Krakowie, gdzie reprezentacja Radomia zdobyła 1 miejsce. Posiada dyplom menedżera edukacji i sportu.
Obecnie, w kwietniu 2008 r. z jego inicjatywy Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej otrzyma Sztandar, szykują się wielkie uroczystości.

Pan Władysław mając tylko kilkuletni kontakt z Hrubieszowem, darzy to miasto wielkim sentymentem i przypomina przy każdej okazji – tam szczególnie złapałem bakcyla sportowego. Kiedy tylko są jakieś sportowe imprezy natychmiast pojawia się w naszym mieście, nigdy z pustymi rękoma.

Odznaczony:
– Kawalerski Krzyż Odrodzenia Polski,
– Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi,
– Srebrna i Brązowa Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”,
– Złota Odznaka „Za Zasługi dla Sportu”,
– Srebrna Odznaka Za Zasługi dla Budownictwa,
– Honorowy Działacz PCK IV Stopnia,
– Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
– Medal 80 – lecia PZPN,
– Złota, Srebrna i Brązowa Odznaka Honorowa PZPN,
– Medal Miasta Radomia,
– Zasłużony dla Miasta Radomia,
– Złota, Srebrna i Brązowa Odznaka Honorowa ROZPN,
– wyróżnienie z Ministerstwa Konstrukcji i Energetyki Kuby z siedzibą w Hawanie,
– Złota, Srebrna i Brązowa Odznaka OHP,
– Złota, Srebrna i Brązowa Odznaka TKKF,
– Złota, Srebrna i Brązowa Odznaka LZS,
– Medal i Złota Odznaka SZS,
– Złota Świeca Caritas Polska Oddział w Radomiu.

***

Jadwiga Kramczyk

W tym miejscu należy również przedstawić pochodzącą z Grójca żonę Pana Władysława, Jadwigę. Była Ona założycielem, pomysłodawcą, sponsorem i prezesem od 1992 r. Radomskiego Stowarzyszenia Sportowego VIKI Radom. Mocno zaangażowana w rozwój piłki nożnej w Radomiu.

W 2001 r. na 80 – lecie Piłkarstwa na Mazowszu, jako jedyna kobieta odznaczona została Srebrną Odznaką Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej, a w 2004 r. złotą Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej i srebrną Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, w 2006 r. Złotą Odznaką PZPN i brązowe odznaczenie z Ministerstwa Sportu za „Zasługi dla Sportu”.

Na podstawie „Album XXX Lecia Piłkarstwa Regionu Radomskiego” opracowanego przez Marka Nowaka i Sławomira Monika, wydanego przez Radomski OZPN w 2006 r.

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Na zdjęciu – Kramczyk Władysław, obecnie Prezes ROZPN.