Własny biznes ze sprawdzonym partnerem

Pierwszy krok w biznesie warto postawić ze sprawdzonym partnerem i przy jego wsparciu – możesz samodzielnie prowadzić działalność, ale pod znanym szyldem, czerpiąc z tego liczne korzyści. Jaki biznes otworzyć, co warto wybrać?

Sieć franczyzowa – współpraca biznesowa

Nie każdy łatwo podejmuje decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej – zwłaszcza samodzielnie. Dla wahających się i mających obawy o jej powodzenie, rozwiązaniem może być m.in. sieć franczyzowa.

Franczyza polega na współpracy z doświadczonym partnerem, który udostępnia swój pomysł na biznes i wiedzę, dzieli się doświadczeniem i w razie problemów służy pomocą. Jako właściciel pomysłu, który pomógł mu odnieść sukces, pobiera miesięczną opłatę franczyzową / licencyjną – zwykle jej część pokrywa też koszty rozwoju marki, działań wizerunkowych czy marketingowych. Jeśli zastanawiasz się, jaki biznes otworzyć w ramach tego systemu, dowiedz się więcej, czym jest sieć franczyzowa.

Zalety franczyzy

Taki system ma wiele plusów – sieć franczyzowa ma większą szansę na utrzymanie popytu w trudnej sytuacji, np. w czasach załamania gospodarczego. Dzięki franczyzie przedsiębiorca zyskuje wyższe poczucie bezpieczeństwa odnośnie powodzenia biznesu, a także wsparcie i szkolenia np. z zakresu sprzedaży czy relacji z klientem.

Do wyboru jest bardzo wiele branż, można zdecydować się na najciekawszą z naszego punktu widzenia, i zarazem bezpieczną w trudnych czasach. Franczyza działa jak ochrona czy zabezpieczenie, łatwiej przeżyć trudny okres we współpracy ze znaną siecią niż samodzielnie. Poza tym już na starcie prościej jest pozyskać klientów – wielu nie trzeba przekonywać, jeśli dana sieć franczyzowa jest obecna na rynku od wielu lat.

Ponadto franczyza pozwala utrzymać kontrolę nad zainwestowanym kapitałem, gdyż biznes ten mimo wszystko prowadzi się na własny rachunek. Zarobkiem jest wypracowany zysk z działalności. Jednak zwrot zainwestowanego kapitału przychodzi szybciej niż w przypadku biznesu pod własnym nazwiskiem – dotyczy to głównie takich ofert jak franczyza do 10 tys. złotych.

Jaki biznes otworzyć?

Do aktualnie popularnych branż należą m.in. gastronomia, ale także sklepy spożywcze, odzieżowe, zakłady fryzjerskie czy stacje paliw. Wiele punktów można uruchomić, dysponując nawet niedużym wkładem – franczyza do 10 tys. złotych to m.in. osiedlowe sklepy spożywcze.

Sukces zależy jednak nie tylko od pozycji franczyzodawcy na rynku, jakości usług czy lokalizacji, ale także zaangażowania personelu. Nawet sprawdzony pomysł trzeba na nowo wcielić w życie i dbać o niego, aby zwiększyć szanse na satysfakcjonujący zarobek.

Czy są jakieś minusy takiej współpracy?

Każda działalność gospodarcza jest obarczona ryzykiem, ale franczyza – do 10 tys. złotych – daje duże szanse na sukces. Nie oznacza to jednak, że jest pozbawiona wad, które trzeba wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Podstawowym wymogiem jest konieczność ponoszenia opłaty franczyzowej podczas przystąpienia do systemu, wypełniania standardów sieci brak możliwości realizowania własnych pomysłów na szeroką skalę, a także realizacja działań zleconych przez franczyzodawcę.

­

(tekst i fot. mat. partnera)