Własny biznes

Codziennie podobny schemat – pobudka przed 7, dojazd do pracy, osiem godzin za biurkiem, powrót do domu. Masz wrażenie, że rutyna zabija Twój zapał, a ochota do pracy maleje z każdym dniem? Może dobrze byłoby pomyśleć o założeniu własnego biznesu?

Reklamy


Dlaczego warto?

Każdemu zależy na życiu na odpowiednim poziomie, mamy nadzieję że nasza praca nam to zapewni. Wypłata co miesiąc i dodatkowe premie, to bardzo bezpieczna opcja. Czy warto ryzykować założenie własnej firmy i pogorszenie sytuacji finansowej? Na początku rzeczywiście możemy się spodziewać mniejszych funduszy, jednak bez ryzyka nie dowiemy się czy jesteśmy w stanie zarabiać więcej. Jeśli stres jest za duży i paraliżuje Twoje działania, spróbuj połączyć własny biznes z pracą na etacie. Dopóki sytuacja się nie ustabilizuje, zabezpieczysz się finansowo.

Otworzenie biznesu to także niezależność i możliwość sprawdzenia siebie oraz swoich możliwości. Sami podejmujemy najważniejsze decyzje i zarządzamy kadrą pracowników. Oczywiście na nas też spoczywa odpowiedzialność za ewentualne porażki, jednak odpowiednie zarządzanie pozwoli nam zminimalizować ryzyko problemów.

 

O czym warto pamiętać

Aby zarejestrować swoją firmę należy złożyć wniosek do CEIDG, w ewidencji znajdują się firmy jednoosobowe. Dla ułatwienia można wypełnić wniosek przez Internet i dostarczyć go drogą elektroniczną,o ile posiadamy podpis elektroniczny lub profil zaufany. W innym przypadku możemy wysłać go pocztą, bądź pojawić się w urzędzie osobiście. Kolejna ważna rzecz to wybór odpowiedniej nazwy. Pamiętaj o podstawowych zasadach przy jej tworzeniu. Musi ona być w miarę krótka i łatwa do zapamiętania. Warto przed zatwierdzeniem nazwy sprawdzić, co może oznaczać w innym językach. Być może za jakiś czas będziesz pracował na rynkach zagranicznych, dlatego istotne jest unikanie polskich znaków. W erze internetu, firma bez strony internetowej właściwie nie istnieje. Zanim zatwierdzisz nazwę swojego biznesu sprawdź dostępność domeny, tak aby adres WWW zgadzał się z nazewnictwem firmy. Kolejnym krokiem jest kod PKD. Jest to symbol określający rodzaj wykonywanej działalności. Listę znaków bez problemu odnajdziemy w Internecie. Zanim uruchomimy naszą działalność warto zorientować się, czy nie będziemy potrzebować koncesji bądź zezwoleń. Są one niezbędne np.: przy sprzedaży alkoholu, czy w pracy pośrednika nieruchomości. ZUS i VAT, to z pewnością mocno problematyczne kwestie. Być może dostaniemy prawo do opłacania małego ZUSu, czyli preferencyjnych składek przez pierwszy rok działalności. Koniecznie sprawdź też, czy musisz rejestrować VAT, niektóre branże są do tego zobligowane.

 

Skorzystaj z pomocy

Rzecz jasna firma, to także spore wydatki i inwestycje. Na początku może być trudno odnaleźć się w gąszczu przepisów i regulacji. Dlatego warto zadbać o odpowiednie wsparcie. Mowa tu nie tylko o pracownikach, ale także outsourcingu. Przykładowo: jeśli martwimy się, czy na pewno damy sobie radę z rozliczaniem płatności, czy prowadzeniem ksiąg rachunkowych warto rozpocząć współpracę z biurem, które zrobi to za nas. Jedną z firm prowadzących takie usługi jest biuro rachunkowe Pawłowscy. Zapewnia ono pełną obsługę firm, rozliczających się z Urzędem Skarbowym, poprowadzi także sprawy kadrowo – płacowe pracowników i niezbędne analizy ekonomiczne. To duże ułatwienie, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców.

Prowadzenie własnej działalności to duże wyzwanie, ale także ogromna satysfakcja. Podjęcie ryzyka teraz, może zagwarantować zyski w przyszłości.

 

 

fot. mat. sponsora