Wojownik i Księżniczka. Archeologia – medycyna sądowa – sztuka

„Ludzkie szczątki na polu…”
Z taką informacją do hrubieszowskiego Muzeum im. ks. St. Staszica w połowie grudnia 2008 roku, zwrócił się dyżurny Komendy Powiatowej Policji. Według relacji funkcjonariusza, odkrycia przypadkowo dokonał mieszkaniec Rogalina, położonego kilka kilometrów od polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Zosinie. Podstawiony radiowóz zabrał archeologa na wskazane miejsce, i się zaczęło…

Reklamy

 

Wojownik i Księżniczka. Archeologia – medycyna sądowa – sztuka.

Dobiegają końca przygotowania do czasowej wystawy archeologicznej w Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie. Już od 25 kwietnia udostępniona zostanie ekspozycja, która prezentować będzie połączenie wyników badań archeologicznych z wynikami badań interdyscyplinarnego zespołu naukowców z całego kraju.

Będzie to opowieść o współczesnej archeologii – nowoczesnej nauce wykorzystującej dziedziny, takie jak informatyka, geomagnetyka, geomorfologia, inżynieria wirtualna oraz przede wszystkim medycyna sądowa. Będzie można również stanąć „twarzą w twarz” z wojownikiem sprzed 4 tys. lat.

Przygotowany manekin, pod względem wieku, wzrostu, wagi i wyglądu twarzy, jest efektem pracy antropologów, medyków sądowych i plastyków. Równie interesujące będą plastyczne rekonstrukcje wybranych pochówków społeczności z wczesnej epoki brązu, określanej w archeologii kulturą strzyżowską, autorstwa plastyka, ilustratora i karykaturzysty Mirosława Kuźmy.


***


Patronat nad wystawą, wpisaną w cykl obchodów 50 – lecia Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, objęli rektorzy Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz Starosta Hrubieszowski.

Patronat prasowy sprawuje TVP Lublin, Radio Lublin, Gazeta Wyborcza oraz portal Archeowieści.pl.

Wystawę finansowo wsparła PGE Obrót S.A.

Wystawa planowo czynna będzie od 25 kwietnia do 31 lipca 2015 roku.