Wózki platformowe – wózki magazynowe o najszerszym zastosowaniu

Podczas gdy ręczne i elektryczne wózki paletowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w magazynach, halach produkcyjnych, składach budowlanych oraz na placach składowych wózki platformowe są powszechnie wykorzystywane również w innych miejscach. Znajdują zastosowanie w dużych i małych sklepach, bibliotekach publicznych, szpitalach, zakładach gastronomicznych, firmach cateringowych i dziesiątkach innych miejsc. Dzieje się tak ponieważ wózki platformowe umożliwiają przewożenie wielu drobnych elementów, a także ładunków o nietypowych kształtach.

Reklamy

 

Standardowo ręczne wózki platformowe są wyposażone w pojedynczą platformę umieszczoną bezpośrednio nad systemem jezdnym. Nazywa się je wózkami jednoplatformowymi. W odpowiedzi na potrzeby użytkowników, co do możliwości zwiększenia możliwości jednorazowego przewozu towarów producenci wprowadzili na rynek wózki dwuplatformowe. W przeciwieństwie do wózków paletowych i podnośnikowych ręczne i elektryczne wózki platformowe nie są przystosowane do udźwigu ładunku o wadze kilku ton. Standardowy udźwig takiego wózka wynosi około 200 kg. Obniżony udźwig wózka dla wielu użytkowników może być mankamentem. Nie brakuje jednak osób, które bardzo cenią sobie ręczne wózki platformowe w swojej pracy. Przede wszystkim dlatego, że wyposażone w wygodny uchwyt i skrętne kółka ułatwiają swobodne manewrowanie w przestrzeni między regałami, która często jest bardzo ograniczona.


Ręczny, elektryczny, składany… – czym się kierować zamawiając wózki platformowe do firmy?

Jak w przypadku wszystkich urządzeń do transportu wewnątrzmagazynowego decyzja o zakupie określonego modelu wózka platformowego powinna być uzależniona od faktycznych potrzeb. Jeśli wózek będzie wykorzystywany okazjonalnie do przewozu stosunkowo lekkich ładunków dobrym wyborem może się okazać składany wózek ręczny. Jego ogromną zaletą będzie tutaj niewielki rozmiar, który ułatwi przenoszenie i przechowywanie wózka. Jeśli specyfika pracy magazynu lub hali produkcyjnej wymaga ciągłego przewożenia dużej ilości elementów warto zastanowić się nad zakupem wózka elektrycznego, który ułatwi i usprawni pracę, jednocześnie przyspieszając transport i wpływając na efektywność produkcji.

Podczas wyboru wózka platformowego warto się również zastanowić co i w jakich ilościach będzie przy jego pomocy przewożone. W ofercie producentów znajdziemy bowiem wózki platformowe z jedną i dwiema platformami. Wybierając te drugie możemy jednorazowo przewieźć nawet dwa razy więcej produktów. Problem może tu jednak stanowić waga przewożonych towarów. Wiedząc, że przewożone będą raczej towary ciężkie warto zastanowić się nad zainwestowaniem w wózki platformowe na pełnych kołach. Nie nadają się one do pracy na nierównej powierzchni i są zdecydowanie głośniejsze od wózków z kołami pneumatycznymi, ale pozwolą nam na jednorazowe przewiezienie większej liczby przedmiotów. Nieco droższe wózki platformowe z kołami pneumatycznymi charakteryzują się cichą pracą oraz możliwością swobodnego poruszania się także po nierównej powierzchni. Ich mankamentem jest natomiast obniżony udźwig maksymalny.


Gdzie znajdę najlepsze wózki platformowe na rynku?

Zakup urządzeń do transportu wewnątrzmagazynowego warto poprzedzić poznaniem rynku. Analizowanie i porównywanie ofert różnych producentów może się wydać czasochłonne i mało efektywne, jednakże pozwoli nam na podjęcie najlepszej decyzji zakupowej. Oferta samych wózków platformowych obejmuje urządzenia, takie jak:

 • ręczne wózki platformowe,
 • elektryczne wózki platformowe,
 • składane wózki platformowe,
 • wózki jednoplatformowe – ręczne i elektryczne,
 • wózki dwuplatformowe,
 • wózki platformowe na pełnych kołach,
 • wózki platformowe na kołach pneumatycznych.

Oczywiście wózki platformowe to nie jedyne urządzenia wykorzystywane w transporcie wewnątrzmagazynowym. Dystrybutorzy tacy jak Silverstone – jeden z największych dystrybutorów wysokiej jakości rozwiązań transportowych dla magazynów – posiada w swojej ofercie także inne urządzenia, m.in.:

 • niezastąpione w magazynach obsługujących towary na paletach ręczne oraz elektryczne wózki paletowe o różnym udźwigu,
 • wózki paletowe podnośnikowe umożliwiające podnoszenie ładunku na wysokość do 1,5 m,
 • wózki podnośnikowe ręczne i elektryczne,
 • wózki taczkowe,
 • specjalistyczne rozwiązania do transportu maszyn,
 • profesjonalne urządzenia do transportu beczek,
 • niezbędne w każdym magazynie i centrum dystrybucyjnym wózki do kompletowania zamówień.

 

 

fot. mat. sponsora