3 grudnia 2023

Wspomnienie – Andrzej Gardyński

Hrubieszowianin z nad Huczwy śp. p. Andrzej Gardyński miał wszechstronne zainteresowania, malował, grał na wielu instrumentach, rzeźbił, konstruktor modeli latających, szachista, z zawodu nauczyciel zajęć plastycznych, prowadził różne koła zainteresowań, itd. Poniżej wspomnienie rodzinne oraz jego prace.

Reklamy


ANDRZEJ GARDYŃSKI

Andrzej Gardyński (mak – syn Juliana, dobrego hrubieszowskiego szachisty lat pięćdziesiątych XX wieku), urodził się w Hrubieszowie w r. 1941. Z zawodu był nauczycielem zajęć plastycznych. W jego rodzinie od pokoleń zajmowano się budową i konserwacją instrumentów muzycznych, głównie organów kościelnych. Były też sukcesy sportowe, w tym tytuły mistrzowskie w grze w szachy.

Reklamy

Interesował się malarstwem, muzyką (grał m. in. na fortepianie, kontrabasie i akordeonie), rzeźbą i konstrukcją modeli latających, zwłaszcza latawców. Oprócz lekcji prowadził, liczne koła zainteresowań. Między innymi koło plastyczne, modelarskie i budowy latawców. Ponadto w wolnych chwilach wędkował.

Jako młody człowiek poszukiwał swego miejsca w sztuce. Namalował szereg obrazów różnymi technikami – najczęściej były to olej i akwarela. Tematyka większości obrazów to pejzaże. Sposób wykonania obrazów olejnych i ich kolorystyka wskazują na kierunek malarski zwany kolorystycznym, kierunek ten dominował w latach międzywojennych i po II wojnie i nawiązywał do postimpresjonizmu francuskiego. We wszystkich obrazach Andrzeja Gardyńskiego dominuje kolor zielony z błękitem, łamany barwą żółtą – daje to specjalne efekty kolorystyczne, subtelny nastrój krajobrazów, czasem z nutką nostalgii. Warto jeszcze podkreślić sprawę faktury (wynikającej z sposobu nakładania farby), warunkującej w dużej mierze działanie koloru, przeważnie dość grubej i kładzionej krótkimi pociągnięciami pędzla.

Obrazy Andrzeja Gardyńskiego to głównie pejzaże z okolic Hrubieszowa. W Jego skromnym dorobku są też domy i obiekty sakralne Hrubieszowa oraz martwe natury. Jest też wiele szkiców. Na szczególną uwagę zasługuje obraz pt. „Czerwone drzewo” z roku 1964 oraz „Chutor nad Bugiem” z roku 1968, obydwa namalowane techniką olejną. Zmarł w r. 1970.

 

Wiesława Gardyńska, Leszek Gardyński

 

Wstęp – mak

Na zdjęciu – Andrzej Gardyński, w galerii jego twórczość.

Materiał opublikowany w porozumieniu z rodziną Państwa Gardyńskich, wcześniej był prezentowany na hrubieszow.info.