Wszyscy ludzie na pomnikach w dzieciństwie byli dzieciakami

Hrubieszów

Reklamy

W zajęciach uczestniczyły dzieci pięcio i sześcioletnie z Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Hrubieszowie wraz ze swoimi wychowawcami. Lekcja zainaugurowała obchody Roku Chopinowskiego w środowisku wojskowym.

b>„Wszyscy ludzie na pomnikach w dzieciństwie byli dzieciakami”- zajęcia
w Bibliotece Klubu Garnizonowego w ramach obchodów Roku Chopinowskiego.

Reklamy

W dniu 31 marca 2010 roku w Bibliotece Garnizonowej odbyła się LEKCJA CHOPINOWSKA DLA NAJMŁODSZYCH poświęcona geniuszowi muzyki polskiej FRYDERYKOWI FRANCISZKOWI CHOPINOWI.

W zajęciach uczestniczyły dzieci pięcio i sześcioletnie z Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Hrubieszowie wraz ze swoimi wychowawcami. Lekcja zainaugurowała obchody Roku Chopinowskiego w środowisku wojskowym.

Podczas zajęć prowadzonych w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” najmłodsi zostali zapoznani z lekturą Michała Rusinka pt.: „Mały Chopin”. Błyskotliwą, śmieszną, wierszowaną opowieść o tym, jak mały Frycek stał się genialnym kompozytorem, przybliżyli dzieciom zaproszeni goście: pani Grażyna Dziechciowska – pielęgniarka pracująca w Jednostce Wojskowej, ppłk Włodzimierz Drewniak – szef logistyki 2 pułku rozpoznawczego, pani Anna Jasińska – kierownik Klubu Garnizonowego, pani Iga Śnieg – instruktor-plastyk oraz pani Edyta Biszczat – bibliotekarz i koordynator spotkania.

Dzieciaki z zapartym tchem słuchały opowieści o małym Frycku, który jak tysiące innych małych dzieci nie lubił szpinaku, uwielbiał włóczyć się po polach i lasach, a na Wielkanoc potrafił nawet zjeść całego mazurka. Ponadto przedszkolaki poznały szczegóły: z życia rodziców Mistrza; miejsca, skąd pochodził; jego pierwszego spotkania z zębatym fortepianem oraz utworów, które tworzył. Lektura pokazała również dzieciom świat XIX w. – epokę, gdy nie było samochodów, odtwarzaczy MP3, komórek. W sposób szczególny dzieci zainteresowały się też humorystycznymi ilustracjami autorstwa siostry autora, Joanny Rusinek.

Następnie bezbłędnie poradziły sobie z odpowiedzią na pytania krótkiego quizu.

W drugiej części spotkania najmłodsi wysłuchali MENU CHOPINOWSKIEGO, które zawierało utwory Chopina, m.in. polonezy, mazurki i walce oraz wiersz Michała Rusinka w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego. Istotny jest fakt, iż ten cenny audiobook, podobnie jak ww. lektura, zostały specjalnie przygotowane z okazji 200. rocznicy urodzin polskiego kompozytora przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Dzięki tak wspaniałym materiałom dydaktycznym (dostępnym w Bibliotece KG) dzieci w przystępnej formie mogły poznać życie genialnego polskiego muzyka oraz miały możliwość wysłuchać nagrań na historycznych instrumentach: Pleyel (1848) i Erard (1849). Podczas słuchania muzyki był czas na chwilę relaksu i podróż w świat własnych marzeń.

Pogadanka o własnych marzeniach oraz zwiedzanie wystawy okolicznościowej „Życie pisane dźwiękiem” zakończyły pierwsze z cyklu garnizonowych spotkań poświęconych Fryderykowi Chopinowi.

Tekst i foto: KG

zobacz zdjęcia »