WTZ

Co to jest WTZ?
Na ul. Górnej, tuż za przedszkolem, znajduje się obszerna przedwojenna willa.

Reklamy

W niej codziennie spotykają się niepełnosprawni, by pod okiem wykwalifikowanych terapeutów i rehabilitanta, w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej poprawiać swoją sprawność psychosomatyczną.

Trochę historii.

Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem umysłowym działa w Hrubieszowie od 1993 roku. 1 września 1997 roku rozpoczął zaś swoją działalność Warsztat Terapii Zajęciowej, który realizuje zadania z zakresu rehabilitacji społeczno – zawodowej, zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika.

Realizacja celów terapeutycznych odbywa się poprzez ogólne usprawnienie i rozwój umiejętności wykonywania czynności życia codziennego, przygotowania do życia w środowisku społecznym oraz innych umiejętności niezbędnych w niezależnym życiu. Odbywa się to między innymi przez rozwój umiejętności planowania i komunikowania się, dokonywania wyborów i decydowania. Zajęcia służą także poprawie kondycji psychicznej, rozwijaniu różnych technik terapii zajęciowej, psychofizycznych sprawności niezbędnych w pracy, podstawowych oraz specjalistycznych umiejętności zawodowych.

W organizowanych przez Warsztat zajęciach uczestniczy 30 osób upośledzonych umysłowo. Mogą oni korzystać z sześciu pracowni:
– plastycznej,
– dziewiarskiej,
– poligraficznej,
– krawiecko – tkackiej,
– stolarskiej,
– gospodarstwa domowego.

Krótko mówiąc… podopieczni WTZ rysują, malują, modelują, kleją, szyją, szydełkują, robią na drutach, składają wydawnictwa, pracują przy komputerach, drukują, tkają, dłubią w drewnie, gotują, robią zakupy, uprawiają ogródek, uprawiają sporty i … sam nie wiem, co jeszcze.

Na tych czynnościach w końcu polega zwykłe życie. Tyle tylko, że dla nich to zwykłe życie jest może nieco trudniejsze, ale patrząc na efekty, z pewnością nie gorsze.

Oglądając niektóre prace zastanawiałem się, czy miałbym na tyle cierpliwości, by tworzyć je z benedyktyńskim mozołem przez kilka czy kilkanaście godzin? I czy efekty tej pracy byłyby nie gorsze?

Szczególnie, że nagrody i wyróżnienia zdobyte na różnego typu imprezach zarówno artystycznych, jak i sportowych, krajowych i zagranicznych, świadczą nie tylko o zdolnościach, ale również o wartości tych ludzi.

Obejrzyjcie zdjęcia.

Na koniec dodam tylko, że przy WTZ funkcjonuje również Biuro Informacyjno – Doradcze Dla Osób Niepełnosprawnych, które udziela bezpłatnych porad, dotyczących praw i uprawnień osób niepełnosprawnych.

Jest ono czynne:

wtorek 12.00 – 14.00
czwartek 12.00 – 14.00

Hrubieszów, ul. Górna 17
tel. 6972466
e – mail: jelonek@poczta.onet.pl

zobacz fotki >>