Wybitna literatura faktu? Poznaj pozycje, jakie napisał Mariusz Szczygieł

Wybitna literatura faktu? Poznaj pozycje, jakie napisał Mariusz Szczygieł

Mariusz Szczygieł to nietuzinkowa postać, jeśli chodzi o literaturę faktu i reportaż. To dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który wykładał sztukę reportażu na Uniwersytecie Warszawskim oraz pracował dla „Gazety Wyborczej”. Poznaj kilka faktów z życiorysu Mariusza Szczygła, a także jego najciekawsze dzieła literackie.

Reklamy

Mariusz Szczygieł – życiorys w pigułce

Mariusz Szczygieł urodził się 5 września 1966 roku w Złotoryi. Szkołę średnią, Liceum Ekonomiczne im. Stefana Żeromskiego, ukończył w Legnicy. Mariusz Szczygieł po maturze rozpoczął studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Na zakończenie studiów przygotował pracę magisterską pod tytułem „Dział reportażu Gazety Wyborczej, historia – twórcy – dylematy warsztatowe”.

Dziennikarz od najmłodszych lat wykazywał spore zainteresowanie tą dziedziną, dlatego też w wieku szesnastu lat nawiązał współpracę z harcerskim wydawnictwem „Na Przełaj”. W tym czasopiśmie w roku 1984 ukazał się bardzo kontrowersyjny artykuł jego autorstwa, mianowicie „Nie róbcie sensacji”. Jego treść dotyczyła historii homoseksualnej prostytutki. Był to pierwszy tekst w tej tematyce, jeśli chodzi o polską prasę w czasach PRL. Dwa lata później wraz z Ewą Żychlińską również na łamach czasopisma „Na Przełaj” opublikowali reportaż „Rozgrzeszenie”, który rozpoczął cykl artykułów życia osób homoseksualnych w Polsce.

Najważniejsze dzieła literackie Mariusza Szczygła

Mariusz Szczygieł to dziennikarz, wykładowca, pisarz i reportażysta. Pisał dla Gazety Wyborczej, prowadził program telewizyjny talk-show „Na każdy temat”, ale również założył Fundację Instytut Reportażu. To wybitna osoba, która za swoje dokonania otrzymała liczne narody. Wśród nich należy wymienić między innymi: Europejską Nagrodę Książkową, Nagrodę Literacką „Nike”, Grand Press lub Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego, która uchodzi za najbardziej prestiżową nagrodę dziennikarską w Polsce.

Dzieła literacie tego autora obejmują liczne reportaże oraz literatura faktu, czyli dzieła dotyczące autentycznych wydarzeń. Książki te mogą uwzględniać przemyślenia autora, jego wspomnienia lub mają charakter historyczny. Twórczość Mariusza Szczygła to ciekawe propozycje książek, mianowicie: „Osobisty przewodnik po Pradze”, „Gottland”, „Kaprysik. Damskie historie”,”Nie ma”, „Laska nebeska”, „Niedziela, która wydarzyła się w środę”, „Zrób sobie raj” i inne. Sięgnij po książki, które wyróżnia szerokie spojrzenie nawet na kontrowersyjne tematy!

tekst i fot. mat. partnera