Wybór zegarka – dlaczego warto dobrze przemyśleć ten zakup?

Zegarki to już nie tylko zwykłe urządzenia do mierzenia czasu, ale też ważne elementy biżuterii i codziennych stylizacji. Wybór odpowiedniego zegarka jest więc coraz większym wyzwaniem, a przy jego zakupie należy brać naprawdę dużo czynników. Dość powiedzieć, że zegarki w tradycyjnych sklepach dostępne są od 50 złotych, do aż kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Reklamy

 

Zegarki – od czego zacząć?

Otwórz dowolny katalog, odwiedź dowolną stronę z zegarkami, wejdź do sklepu z biżuterią, a wszędzie zobaczysz oszałamiającą ofertę zegarków! Wielkie, małe, matowe czarne, błyszczące stalowe, jaskrawo pomarańczowe – nigdy nie było tak wielu zegarków do wyboru jak dziś.

 

Wiek zegarka ma znaczenie

Kupując damski zegarek warto zastanowić się, w jakim wieku jest osoba, która będzie go nosić. Młoda kobieta raczej nie zdecyduje się na noszenie zegarka klasycznego o ciemnej barwie. Dla nastolatków zegarek to w tej chwili atrakcyjny gadżet. Spełnia rolę biżuterii (godzinę przecież i tak każdy sprawdza na ekranie smartfona). Dlatego warto zastanowić się nad zegarkiem o ciekawym designie. Z kolei dla pań dojrzałych, dobrym rozwiązaniem będzie zegarek bardziej stonowany, który podpasuje do każdego elementu garderoby.

 

Jak działa zegarek? Trzy podstawowe mechanizmy

Wśród damskich zegarków możemy wymienić trzy podstawowe mechanizmy napędzające urządzenie do pracy. Pierwszy z nich to mechanizm kwarcowy. Zegarek jest w tym wypadku zasilany przez baterię, a o jego precyzji decyduje ziarno kwarcu. Taki zegarek jest odporny na wstrząsy i uchodzi za niezawodny. Nawet jeśli dojdzie do usterki, jego naprawa jest prosta i tania. Dla jego prawidłowego funkcjonowania musimy jednak na bieżąco wymieniać baterię. Drugi mechanizm – mechaniczny, charakteryzuje konieczność nakręcania sprężyny, która odpowiada za działanie urządzenia. Taki zegarek jest podatny na wstrząsy i wymaga regularnej kontroli. Trzeci mechanizm to naciąg automatyczny, który, jak sama nazwa wskazuje naciąga sprężynę poprzez wbudowany ciężarek we wnętrzu zegarka. Taki zegarek odznacza się szumami, które sprawiają, że jest on słyszalny podczas pracy.

 

Kupno zegarków na przestrzeni lat

Nie zawsze tak było. Nie tak dawno temu było tak, że każdy mężczyzna posiadał swój zegarek. Jeden. Posiadanie więcej niż jednego było tak dziwne, jak chęć posiadania tuzina samochodów. Zegarek jednak jest bardzo osobistym akcesorium, który daje znacznie więcej, niż mówi „która jest godzina” – jest przejawem bogactwa, statusu, aspiracji, a nawet charakteru. Nie było więc kiedyś czymś niezwykłym, że zegarki przekazywano z ojca na syna, a złoty zegarek podarowany jako prezent z okazji przejścia na emeryturę był dowodem uznania, szacunku i koleżeństwa.

 

 

tekst i fot. mat. sponsora