Wycena nieruchomości

Sprawy związane z nieruchomościami wymagają rozsądku i przemyślanego postępowania. Niezależnie od tego czy chcemy sprzedać czy kupić mieszkanie możemy stracić naprawdę sporo.

Reklamy

 

Właśnie dlatego niezwykle ważne jest dbanie o dokonanie wyceny nieruchomości. To najprostszy sposób na uniknięcie problemów i nieuczciwych ofert.

Cena mieszkania zależy od wielu czynników

Ceny na rynku nieruchomości zmieniają się dynamicznie. Dlatego też oszacowanie ile powinna kosztować dana nieruchomość bywa bardzo trudnym zadaniem, którego nie da się zrealizować jeśli nie posiadamy wiedzy i doświadczenia w tej materii. Na ceny nieruchomości wpływa bardzo wiele czynników. W przypadku mieszkań i domów jednorodzinnych są to między innymi metraż, układ pokojów, to na którym piętrze znajduje się mieszkanie a także rocznik i stan budynku. Pod uwagę bierze się również to gdzie położone jest dane mieszkanie lub dom, odległość do centrum, udogodnienia w okolicy. Na cenę ma wpływ również stan prawny nieruchomości. Dlatego też podanie jej fachowej wycenie ma ogromne znaczenie.

Zobacz: Jaka jest wartość Twojego mieszkania?

Kiedy warto dokonać wyceny nieruchomości, czyli nie tylko zakup mieszkania

Wycena nieruchomości przydaje się w wielu przypadkach. Jeden z głównych to oczywiście chęć zakupu mieszkania. Dzięki niej wiemy, czy cena proponowana nam przez sprzedawcę nie jest wygórowana. To jednak nie wszystko. Na wycenę decydują się również osoby chcące sprzedać mieszkanie, które nie wiedzą ile może obecnie kosztować. Niezbędna jest również w przypadku podziału majątku czy w sprawach spadkowych.

Rzeczoznawca – co warto o nim wiedzieć?

Większość z nas decyduje się na wycenę nieruchomości przeprowadzaną przez wykwalifikowanego rzeczoznawcę. Jego usługi nie należą do najtańszych (wycena mieszkania to wydatek rzędu kilkuset złotych) niemniej jednak tak stworzona wycena jest najbardziej miarodajna i rzetelna. Poza tym w przypadku spraw sądowych dotyczących np. spadku lub podziału majątku wycena przez rzeczoznawcę jest wymagana. Podobnie jest w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego – bank wymaga wyceny stworzonej przez rzeczoznawcę.

Czy można wycenić mieszkanie za darmo?

Nie da się ukryć, że dla wielu osób skorzystanie z usług rzeczoznawcy to zbędny a co więcej, duży wydatek. Jeśli dopiero zastanawiamy się nad sprzedażą swojego mieszkania i jesteśmy ciekawi ile możemy za nie dostać nie musimy wcale korzystać z usług rzeczoznawcy. Obecnie istnieje bowiem możliwość skorzystania z darmowej wyceny mieszkania. Wystarczy, że odwiedzisz stronę https://sonarhome.pl/ i podasz adres oraz informację na temat nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub zakupić. Informacje jakie pozyskasz za pomocą wyceniarki nieruchomości pozwolą ci podjąć odpowiednią decyzję.

Podsumowując, nie zawsze musimy płacić za wycenę nieruchomości, zawsze jednak warto się na nią zdecydować. Czasem nawet skorzystanie z darmowych rozwiązań może bowiem pomóc nam w uniknięciu niekorzystnych dla nas ofert. Przekonało się o tym już wielu – zarówno kupujących, jak i sprzedających mieszkania.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)