Wychowanie patriotyczne w szkole.

Gama pracuje jak prawdziwy teatr. Wystąpili w ciągu trzech dni z przedstawieniem "Dni ich chwały i krwi" aż pięć razy! Dla 2000 uczniów z większości szkół w Hrubieszowie. Czy tematyka historii Polski jest bliska licealistom i gimnazjalistom?

Reklamy

br />Premierowy spektakl obejrzało około 30 widzów, te zorganizowane specjalnie dla szkół miały oczywiście wypełnioną salę po brzegi za każdym razem, zachowanie jednak momentami pozostawiało do życzenia wiele… Za wzór godzien naśladowania postawić należy szkolę tzw. Rolniczą – ja ze swej strony jako aktorki mogę powiedzieć, że byli świetną publicznością dla której grało się po prostu idealnie. Nie ma sensu napiętnować, tych którym kultury zabrakło, warto tylko wspomnieć o rzucaniu kasztanów w dekorację, p. Sielicka przerwała na chwilę przedstawienie, pogroziła wyproszeniem z sali, albo przyjęciem do grupy, dając dzięki temu możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami ponad rzut w dal kasztanem…

Stwierdzić mogę, że praca aktora zawodowego to bardzo ciężka praca, która wymaga ogromnych pokładów energii, cierpliwości, oraz umiejętności pracy w grupie, która nie zawsze jest zgrana i profesjonalnie przygotowana do wykonywania działań. Nie mam tu na myśli konkretnego wydarzenia, są to tylko spostrzeżenia nasuwające się po wszystkich występach.

Widowisko było za każdym razem dobrze odbierane, nagradzane brawami i miłymi komentarzami. Należy zadać sobie teraz pytanie czy pomysł ministra oświaty Romana Giertycha – o wprowadzeniu lekcji patriotyzmu na zajęciach lekcyjnych jest trafiony, a może to zupełne nieporozumienie. Polacy słynni są w świecie z miłości do ojczyzny, jednakże ostatnimi czasy dają coraz mniej dowodów na to, wręcz przeciwnie narzekania i hasła typu wypisuję się z tego państwa, czy też tu może być tylko gorzej przechodzą do porządku dziennego. Zapewne był to powód do rozmyślań ministra i kreowania pomysłów. Patrząc na owe widowisko "Dni ich chwały i krwi" dochodzę do wniosku, że dopiero młodzież licealna jest na tyle dorosła, aby poważnie podejść do tematu miłości do ojczyzny, jednak czy to, aby nie za późno na patriotyczne wychowywanie?
Skoro lekcje historii wydają się wielu nudnymi, a i przedstawienia zbierające najważniejsze fakty i obrazujące problem wojny, holocaustu czy zaborów są traktowane niezbyt poważnie…
Tak źle i tak niedobrze…
Można by tu za przykład postawić Stany Zjednoczone, gdzie już od przedszkola każdy dzień w szkole rozpoczyna się odśpiewaniem hymnu państwowego, a na lekcjach historii uczą się wyłącznie o swoim państwie. Jeśli już korzystać z ich zdobyczy, może ten pomysł zaczerpnąć i zaszczepić w polskich szkołach.

Kilka słów od Magdaleny Sielickiej, wrażenia reżysera widowiska:
"W dobie kryzysu wychowawczego i różnych kłopotów z wychowaniem dzieci i młodzieży dobrze jest – być miło zaskoczonym! – a to z powodu udziału Zespołu Szkół Rolniczych tj. uczniów i nauczycieli w odbiorze widowiska "Dni ich chwały i krwi" – poświęconego historii II wojny światowej.
Do Domu Kultury przyszli uczniowie całej szkoły razem z nauczycielami i Dyrekcją. Przed spektaklem p. Dyrektor Czujkowski poprosił o kulturę odbioru, o zwrócenie uwagi na treści związane z językiem polskim i historią.
Uczniowie w skupieniu wysłuchali i obejrzeli widowisko, a po zakończeniu p. W. Borek (nauczyciel języka polskiego) odniósł się do treści historycznych, a p. dyrektor zabierając jeszcze raz głos podziękował wykonawcom za dobrą lekcję patriotyzmu."

Piękny gest padł ze strony Zespołu Szkół nr 2, uczniowie ze względu na dużą ilość zostali podzieleni na dwie grupy, przez co Gama grała dla tej placówki dwukrotnie, cały pomysł występów dla szkół padł właśnie od Dyrekcji tzw. Staszica, w podziękowaniu za występy reżyserce Magdalenie Sielickiej został wręczony wspaniały bukiet kwiatów.

Aktorzy spektaklu "Dni ich chwały i krwi":

Z S nr2 im. Ks. St. Staszica
1. Małgorzata Międlarz
2. Ewa Pachniewska
3. Marta Kowalska
4. Michał Flis
5. Natalia Ciesielczuk
6. Anna Międlarz
7. Dominika Garbacz
8. Tomasz Żmuda
9. Jakub Kasprowicz
10. Agnieszka Bernaś

Z S nr3 im. T. Kościuszki
1. Justyna Puk
2. Monika Jakóbiec
3. Piotr Łatka
4. Monika Żeromska
5. Tomasz Daciuk
6. Katarzyna Szozda
7. Barbara Charczuk

Z S nr1
1. Alicja Adamczuk
2. Krzysztof Kasprowicz

Gim nr2 im. St. Wyszyńskiego
1. Amanda Hołubik
2. Anna Cierech
3. Iwona Naja
4. Justyna Naja

Gim nr3 im. Jana Pawła II
1. Katarzyna Gnatiuk
2. Ewelina Garczyńska
3. Iwona Olejniczak

S P nr3 im. H. Dobrzańskiego Hubala
1. Wiktoria Ciesielczuk
2. Patrycja Stromidło

S P Nieledew
1. Mateusz Michniak

Studenci:
1. Szymon Rynkiewicz

Za muzykę odpowiedzialny był instruktor Krzysztof Gumiela, śpiewali Paulina Proć, Przemek Puszczało, Renata Łagocka.
Dekorację wykonała instruktor Barbara Smal.
Efekty dźwiękowe i świetlne p. Tomek i p. Krzysztof Zawisza.

zobacz zdjęcia >>