Wyciągarki samochodowe – budowa, działanie, obsługa

Wyciągarki samochodowe, nazywane również wciągarkami, to wyposażenie, które powinno znaleźć się w każdym samochodzie wojskowym, terenowym czy specjalistycznym. Wyciągarkę warto mieć ze sobą zwłaszcza wtedy, gdy planowana jest dłuższa wyprawa poza tzw. teren zabudowany, czyli np. do lasu czy w góry. To urządzenie niezwykle przydatne w sytuacjach kryzysowych, a także w większości branż związanych z motoryzacją.

Reklamy

 

Jak zbudowana jest wyciągarka?

Konstrukcja wyciągarki samochodowej jest mało skomplikowana. Urządzenia te można podzielić na mechaniczne, hydrauliczne, elektryczne oraz ręczne. Najwyższej jakości wyciągarki elektryczne Dragon Winch składają się z:

  • silnika, który najczęściej zasilany jest prądem z akumulatora;

  • bębna, na który nawinięta jest stalowa lub syntetyczna lina;

  • ślizów lub rolek – są to elementy, które odpowiadają za odpowiednie prowadzenie liny na bęben;

  • przekładni zębatej;

  • hamulca;

  • sterownika, która odpowiada za prawidłową pracę całego układu;

  • układu zdalnego sterowania (nie w każdym modelu).

Wyciągarki hydrauliczne mają nieco inną budowę, chociaż również wyposażone są w silnik. Jest to silnik hydrauliczny, który współpracuje z pompą hydrauliczną lub pompą wspomagania układu kierowniczego. Tego typu wyciągarki cechują się większą odpornością na warunki atmosferyczne i trwałością. Oprócz tego w sprzedaży są również wyciągarki mechaniczne, które napędzane są silnikiem samochodu. Zdecydowanie najprostszą budowę mają wyciągarki ręczne. Zapoznaj się również z artykułem „Wyciągarka samochodowa – wszystko, co powinno się o niej wiedzieć„.

Jak używać wyciągarki?

Obsługa i montaż wyciągarki nie wymagają żadnych specjalnych umiejętności. Zawsze należy pamiętać, aby zachować odpowiednią odległość od pracującego sprzętu oraz korzystać z rękawic ochronnych. Podczas zwijania liny nie wolno trzymać na niej rąk ani tym bardziej łapać za hak. Nawijanie należy rozpocząć, gdy na bębnie jest przynajmniej kilka zwojów – nie wolno nawijać, jeśli lina jest całkowicie rozwinięta. Udźwig wyciągarki można zwiększyć za pomocą zbloczy, przy czym należy pamiętać, że w wyniku przeciążenia sprzęt może ulec uszkodzeniu.

Wyciągarka przydaje się w różnych sytuacjach, np. w przypadku, gdy konieczne jest usunięcie drzewa z drogi, wyciągnięcie auta z rowu czy rozdzielenie dwóch zderzonych samochodów. Warto więc mieć ją w bagażniku swojego auta. 

 

(tekst i fot. mat. sponsora)