Wycieczka hrubieszowskich pszczelarzy

25 sierpnia odbyła się wycieczka pszczelarzy, w trakcie której odwiedziliśmy Bazylikę pw. świętego Antoniego z Padwy w Radecznicy.

Reklamy

 

Kustosz Klasztoru OO. Bernardynów oprowadzał nas po Sanktuarium i opowiadał o nim. W trakcie zwiedzania Bazyliki okazało się, że w krypcie znajdują się szczątki bohaterów i działaczy AK. Informacje te dla mnie, jako działaczki Środowiska 27 WDP AK okazały się szczególnie ważne i interesujące. Dnia 14.10.2017 z ceremoniałem wojskowym pochowane zostały szczątki dwóch bohaterów żołnierzy AK – WiN. Mariana Pilarskiego „Jar” i Stanisława Biziora „Eam”. W styczniu 2017 roku na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie ekshumowano szczątki Pilarskiego i Biziora. Zostały one odnalezione przez historyków z lubelskiego oddziału IPN. Trumny ze szczątkami przed pogrzebem były wystawione w kościele w Sitańcu, Zamościu, Tyszowcach, Mokrelipiu – w miejscowościach, gdzie żołnierze mieli swoje rodzinne domy, prowadzili konspiracyjna działalność antykomunistyczną.

 

Dla przypomnienia:

płk Marian Pilarski ps.”Jar”, „Grom”uczestnik wojny polsko – bolszewickiej i kampanii wrześniowej, żołnierz AK, przywódca struktur Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Zamojszczyźnie. Jesienią 1948 r w klasztorze Ojców Bernardynów w Radecznicy zawiązał II Inspektorat Zamojski AK, którym kierował. Aresztowany 12.04.1950 roku, skazany, na karę śmierci, wyrok wykonano 4.03.1952 roki. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w 2007 roku odznaczył pośmiertnie płk. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

kpt. Stanisław Bizior ps. „Eam” , „Śmigło”wstąpił do AK w 1942 roku. Pełnił min. funkcję komendanta Lotnej Żandarmerii Obwodu WiN w Zamościu, a potem także Inspektoratu Zamojskiego AK. Aresztowany 13.04.1950 roku, skazany na śmierć razem ze swoim dowódca w tym samym procesie. Wyrok wykonano 4.03.1952roku. Według historyków lubelskiego IPN na cmentarzu przy ul Unickiej w nieznanych mogiłach może być pochowanych około 400 osób z komunistycznego więzienia na Zamku Lubelskim. Zwiedzając Roztocze warto jest odwiedzić Bazylikę w Radecznicy, poznać historię Bernardynów, objawień i kultu św. Antoniego Padewskiego, a także poznać historię bohaterów narodowych pochowanych w krypcie Bazyliki.

 

Kolejnym punktem wycieczki było Mokrelipie – Pasieka „Ulik” państwa Ireny i Mariana Śliczniak – producentów naturalnych polskich miodów pszczelich z ekologicznych pól i lasów Roztocza. Atrakcję dla turystów stanowi Zagroda Edukacyjna – Skansen zabytkowych uli, muzeum pszczelarstwa, ścieżka przyrodniczo – edukacyjna, oszklony ul z żywymi pszczołami, inne ciekawostki pszczelarskie, a także upominki miodowe. Słoneczna pogoda podkreśliła piękno Roztocza o tej porze roku i sprawiło, że wycieczka była wyjątkowo udana.

 

 

tekst i fot.

Grażyna Mirska – Prezes Środowiska 27. WDP AK

Alfred Mirski – Prezes Koła MGRZP