Wycieczka uczniów Dwójki do Wioski Gotów

12 października 2012 roku uczniowie klasy Ib i IIIc ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie odbyły wycieczkę do Wioski Gotów w Masłomęczu.

Reklamy

Dnia 12 października 2012 roku uczniowie klasy Ib i IIIc ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie pod opieką wychowawczyń pani Katarzyny Beń i pani Joanny Tomasiak oraz rodziców pani Katarzyny Kostrubiec i pani Agaty Hojdy udali się na wycieczkę do Wioski Gotów w Masłomęczu. Jest to niewielka miejscowość w okolicach Hrubieszowa, słynąca z archeologicznych wykopalisk, łącząca przeszłość z teraźniejszością.

Z uwagą słuchaliśmy ciekawej opowieści pani Krystyny Kraj o obyczajach i tradycjach Gotów. Zwiedziliśmy zrekonstruowaną Chatę Gocką. Mieliśmy okazję obejrzeć część gospodarczą i mieszkalną chaty. Poznaliśmy przedmioty codziennego użytku Gotów. Zapoznaliśmy się z dawnymi obrzędami, rzemiosłami i czynnościami wykonywanymi przez ówczesną ludność gocką.

Dużą atrakcją było wspinanie się po drabinie, aby zwiedzić część chaty, która przeznaczona była na „sypialnię”. Wzięliśmy czynny udział w warsztatach plastycznych. Każdy uczestnik wycieczki formował gliniane naczynia lub wykonał gocką biżuterię.

Pełni dobrego humoru wróciliśmy do Hrubieszowa, bogatsi o niezapomniane wrażenia i pamiątki kupione w tym „niezwykłym” miejscu.

Dziękujemy paniom z Masłomęckiego Stowarzyszenia „Wioski Gotów” za wspaniałą, żywą lekcję historii.

 

Info i foto: ZSM nr 2 w Hrubieszowie