Wygodne krzesło do pracy przy komputerze. Jak wybrać najlepszy model?

Na co dzień pracujesz przy komputerze? Zadbaj o swój kręgosłup i wybierz odpowiednie krzesło biurowe. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów!

Reklamy

 

W sklepach mamy do dyspozycji wiele różnych modeli krzeseł biurowych – nie wszystkie z nich nadają się jednak do pracy przy biurku. Kluczowa jest w tym przypadku ergonomia – tylko krzesło ergonomiczne będzie w stanie zapewnić optymalne podparcie dla ciała.

Czym dokładnie jest ergonomia? Na co dokładnie powinniśmy zwracać uwagę przy poszukiwaniu ergonomicznych krzeseł biurowych? Zachęcamy do sprawdzenia naszego poradnika!


Ergonomia – co to jest?

Pod pojęciem ergonomii kryje się nauka o pracy, której głównym celem jest tworzenie jak najlepszych warunków do pracy dla człowieka.

Ergonomia jest skupiona na humanizowaniu pracy, czyli na takiej organizacji stanowiska, aby praca była dla pracownika jak najmniej obciążająca, była komfortowa, bezpieczna, nie powodowała chorób zawodowych.

O ergonomii bardzo często mówi się w kontekście doboru odpowiedniego krzesła biurowego. Ergonomiczne krzesło biurowe to zatem takie krzesło, które zapewnia maksymalną wygodę w trakcie użytkowania – nawet przez kilka godzin dziennie pracy przy biurku w tej samej pozycji.


Ergonomiczne krzesło biurowe – jak je rozpoznać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie wszystkie krzesła biurowe, które dostępne są na sprzedaż, są krzesłami ergonomicznymi.

Aby krzesło mogło uzyskać takie właśnie określenie, musi spełnić określone wymagania. Ergonomia w tym przypadku wynika z konstrukcji krzesła, ponieważ to ona wpływa na komfortu i bezpieczeństwo jego użytkowania.

Zatem jeśli chcemy mieć pewność, że krzesło rzeczywiście będzie ergonomiczne, musimy wiedzieć, na co dokładnie zwrócić wtedy uwagę. Oto najważniejsze parametry!


1. Odpowiedni profil oparcia

Krzesło ergonomiczne do pracy przy komputerze powinno mieć przede wszystkim odpowiednio wyprofilowane oparcie. Powinno być ono wcięte w części lędźwiowej kręgosłupa, aby odpowiadać jego anatomicznej budowie.

Oparcie może być zarówno niższe, jak i wyższe, także z zagłówkiem. Gdy chcemy wybrać krzesło z oparciem wyższym, zwróćmy uwagę na jego wysokość, aby pasował do naszego wzrostu.


2. Właściwa głębokość siedziska

Dobre krzesło do pracy przy biurku powinno także posiadać siedzisko o odpowiedniej głębokości – tylko wtedy będzie można przyjąć na nim pozycję ergonomiczną, zapewniającą maksymalną wygodę pracy.

Najwięcej problemów z doborem odpowiedniego siedziska w krześle biurowym mają osoby wyższe i niższe. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na ten parametr, przymierzyć się do krzesła, sprawdzić go na rysunku na stronie internetowej.

W sprzedaży dostępne są również krzesła z regulacją głębokości siedziska.


3. Podłokietniki pod ręce

Krzesło ergonomiczne powinno także posiadać podłokietniki. Zapewniają odpowiednie podparcie pod ręce podczas pracy przy biurku.


4. Szeroka gama regulacji

Aby krzesło ergonomiczne idealnie pasowało do użytkownika, powinno także posiadać szeroką gamę regulacji powyższych elementów.

Regulowana wysokość i szerokość siedziska, pozycja oparcia, podłokietników pozwalają na uzyskanie maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa pracy.


Gdzie kupić krzesło ergonomiczne?

Jeśli także chcesz kupić krzesło ergonomiczne, sprawdź już teraz krzesła na blogu www.krzesla.waw.pl – to właśnie tam na kupujących czeka szeroka gama różnych informacji i poradników na temat krzeseł.

Sklep Centrum Krzeseł zapewnia nie tylko szeroki wybór i przystępne ceny, ale również darmową wysyłkę i zwroty – zatem nawet wtedy, gdy krzesło nie będzie pasowało idealnie, możemy zwrócić je do sprzedającego bez ponoszenia żadnych kosztów.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)