Wyjątkowa katecheza

W miniony poniedziałek, 17 listopada br. gościem Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie był ojciec Honorat Ćwikła, zakonnik, który na co dzień posługuje w sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie.

Reklamy

 

Odwiedził naszą szkołę, aby zapoznać nas ze zwyczajami i kulturą Tajów. Ciekawe historie były przeplatane licznymi zdjęciami. Na jednym z nich widzieliśmy piękne krajobrazy ukazujące bogactwo fauny i flory. Tajlandia to państwo wielkich kontrastów. Obok bogatych dzielnic istnieją slumsy. Zdrowi ludzie żyją w normalnych rodzinach, a chorzy i niepełnosprawni  bywają wyrzucani z domów. Pozostaje im często tylko jedna droga, aby utrzymać się przy życiu, droga żebractwa. Właśnie do tych ludzi, którzy nie mają opieki, przyjeżdżają misjonarze z całego świata. Wśród mieszkańców Tajlandii jest wiele osób chorych na Aids. To przede wszystkim dla nich zakładane są hospicja z tzw. projektów społecznych. Prawie w każdej szkole uczy się po kilka tysięcy uczniów. Nie ma tam problemów z dyscypliną. Szkoły katolickie są prywatne. Wszystkie osoby uczące się w szkole mają jednakowe stroje łącznie z butami i skarpetkami. Na zajęciach wychowania fizycznego przebierają się w takie same dresy, buty sportowe i skarpetki. Od najmłodszych lat uczą się narodowych tańców, poznają tradycje i zwyczaje swojego narodu.

W tym azjatyckim państwie mamy trzy pory roku: deszczową, zimową oraz letnią. Duża wilgotność i ciepło powoduje, że wszystko „rośnie jak na drożdżach”. Kolorowe rafy, krokodyle, małpy makaki- to codzienne obrazy. Szczególnie miłe z wyglądu znane nam z różnych bajek małpy potrafią być bardzo dokuczliwe. Ich spryt, szybkość i liczebność wiąże się z licznymi demolkami np. w jego zakonnej kuchni. Kiedy ktoś zostawi samochód blisko ich sąsiedztwa to po kilku minutach  nie ma już lusterek, a pojazd jest całkowicie zniszczony.

Chrześcijan jest tam jedynie 0,25 % w 65 milionowej populacji. Refleksje uczniów, którzy uczestniczyli w spotkaniu:„Moim zdaniem warto zapraszać takie osoby, ponieważ dowiadujemy się, jak żyją ludzie w  innej kulturze”lub „pozostaje niedosyt, prosimy o jeszcze”.

Dziękujemy serdecznie za przybycie. W niecodziennej katechezie uczestniczyli uczniowie dwóch klas: Ia oraz IV t4e.

 

 

Zofia Szwiec