Wyjazd samochodem do Austrii – o czym należy pamiętać?

Austria to bardzo chętnie wybierany kierunek na samochodową wycieczkę i to niezależnie od pory roku. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ to wyjątkowy kraj, który zapewnia dużo rozrywki zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Aby jednak podróż własnym autem przebiegła bezproblemowo, warto pamiętać o kilku aspektach. O czym dokładnie mowa? Odpowiadamy!

Reklamy

W Austrii obowiązują winiety

Przede wszystkim należy liczyć się z tym, że Austria to kraj, w którym naliczane są opłaty drogowe. Na potwierdzenie wniesienia odpowiedniej opłaty jest winieta i lepiej ją wykupić jeszcze przed wjazdem do Austrii, ponieważ można w ten sposób uniknąć wysokich mandatów i więcej o winietach znajdziesz na https://autostrady.com.pl/winiety/. Winiety w Austrii występują w formie naklejki na szybę oraz e-winiety, które są połączone z numerem tablicy rejestracyjnej. Ich posiadanie umożliwia podróżowanie wszystkimi odcinkami płatnych dróg i do ich wykupienia zobowiązani są kierowcy samochodów osobowych oraz motocykli.

Do wyboru mamy winiety 10-dniowe, winiety 2- miesięczne oraz winiety roczne (https://autostrady.com.pl/winiety/austria/). Sami możemy też zdecydować, w jaki sposób zostaną przez nas wykupione. Jeśli stawiamy na wygodne formy zakupów, to na pewno warto pomyśleć o zakupie przez Internet. A jeśli stawiamy na tradycyjne formy zakupów, to już powinniśmy skierować się do odpowiednich punktów, w tym na przykład do oddziału Polskiego Związku Motorowego, czy sklepu wysyłkowego, a jeśli nie zdążymy nabyć winiety wcześniej, to na pewno zrobimy to na przygranicznej stacji benzynowej.

Reklamy

­

Co ciekawe, z konieczności wykupienia winiety zwolnieni są pojazdy o wadze ponad 3,5 tony, ale to nie oznacza, że mogą korzystać z austriackich dróg za darmo. W przypadku tego typu pojazdów trzeba zakupić urządzenie Go-Box, które nalicza opłaty dla konkretnego pojazdu.

Dokładne sprawdzenie swojego pojazdu

Kluczem do szczęśliwej podróży jest sprawne auto, więc jeszcze przed wyjazdem do Austrii powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu na jego dokładne sprawdzenie. Jeśli dysponujemy odpowiednią wiedzą, czy doświadczeniem, to możemy pomyśleć o samodzielnym sprawdzeniu swojego auta, uzupełnieniu płynów, czy wymianie wadliwych części. Warto też zgłosić się ze swoim pojazdem do najlepszego warsztatu samochodowego, aby nasz pojazd, którym planujemy wyjechać do Austrii, został sprawdzony pod kątem ewentualnych usterek, a jeśli jakieś zostaną wykryte, to możemy być pewni, że od ręki będą usunięte. Co więcej, fachowcy są też w stanie zmierzyć się z wymianą części, które najczęściej się zużywają, uzupełnić płyny, czy nawet sprawdzić nasze koła i akumulator, więc trudno o drugie tak dobre.

Dlatego nie rezygnujemy z niego, ponieważ w ten sposób możemy podnieść swoje bezpieczeństwo na drodze, jak i innych kierowców.

Nie zapominamy o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia 

To jednak nie wszystko, ponieważ zagraniczne podróże zachęcają także do tego, by pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia. W tym przypadku na pewno warto brać pod uwagę assistance, ponieważ w razie wypadku, kolizji, czy awarii pojazdu będziemy mogli liczyć na wsparcie ubezpieczyciela. Co więcej, równie ważne jest to, jak zabezpieczymy siebie.

Kluczowe znaczenie będzie mieć tutaj rozszerzenie polisy o ochronę na wypadek naszej niedyspozycji, kontuzji, czy poważnej choroby, ponieważ w wielu przypadkach fachowe wsparcie wiąże się ze sporymi kosztami, a raczej nikt z nas nie chciałby ich pokrywać ze swoich środków.


tekst i fot. mat. partnera