Wyposażenie pieczarkarni: uprawa, zbiór, higiena i przetwórstwo

Pieczarkarnia to biznes, który z każdym miesiącem staje się coraz popularniejszy, a dowodem na to jest wciąż rosnąca liczba polskich przedsiębiorców, zainteresowana właśnie tego rodzaju inwestycją. I nikt z nich nie żałuje swoich decyzji, tym bardziej że uprawa grzybów to zaskakująco zaawansowany technologicznie, wygodny w prowadzeniu i w dodatku bardzo dochodowy wycinek działalności rolniczej. Taki stan rzeczy sprawia, że na każdym etapie naszej pracy będziemy mieli do czynienia z dużą ilością różnorodnego sprzętu, który naprawdę warto mieć w swojej pieczarkarni. Poznajmy podstawowe wyposażenie nowoczesnej pieczarkarni.

Reklamy

 

Podstawowe elementy produkcji

 

Wykorzystywane w pieczarkarniach wyposażenie zazwyczaj dzieli się na cztery grupy w zależności od tego, na jakim etapie produkcji i do czego konkretnie jest ono wykorzystywane. Trzy podstawowe strefy produkcji, jakie zachodzą w każdej pieczarkarni, to kolejno uprawa, zbiór i przetwórstwo pieczarek. Dodaje się do tego zawsze wyposażenie pieczarkarni związane z higieną, co w przypadku grzybów ma zaskakująco wysokie znaczenie dla produkcji.
Lista wszystkich elementów wyposażenia pieczarkarni byłaby oczywiście bardzo długa. W tym miejscu warto wspomnieć o najważniejszych z nich.

Uprawa

Na etapie uprawy pieczarki muszą gdzieś rosnąć i muszą mieć zagwarantowane optymalne warunki do wzrostu. Mówiąc konkretniej, potrzebne są odpowiednie regały uprawowe z matami pod podłożem. Żeby regały mogły odpowiednio działać, do podłoża powinny być dodawane suplementy, a całość musi być właściwie nawadniana i mieć korzystny obieg powietrza.

Zbiór

Zbiór pieczarek przeprowadza się z wykorzystaniem specjalistycznych wózków o prostej lub bardziej złożonej konstrukcji. Można dokupić do nich wiele przydatnych akcesoriów.

Przetwórstwo

Przetwórstwo nie jest bynajmniej opcjonalnym elementem pieczarkarni. Wyposażenie pieczarkarni związane z przetwórstwem to konieczność. W zależności od tego, jaki cel ostateczny będzie nam przyświecał, skorzystamy z urządzeń do sortowania i krojenia, myjek, blanszowników oraz ze specjalnych komór próżniowych do przechowywania pieczarek.

Higiena pracy

Znaczenia higieny pracy nie można przeceniać, gdyż wyposażenie pieczarkarni związane z tym aspektem przekłada się na jakość produktów i trwałość instalacji. Krytyczne znaczenie mają zwłaszcza lampy owadobójcze oraz maty dezynfekcyjne. Warto jest się też zaopatrzyć w obuwie specjalistyczne i specjalne myjki do butów.

Ekonomicznie i w klasie Premium

Warto zaznaczyć, że szkic wyposażenia potrzebnego do prowadzenia pieczarkarni można by rozszerzyć o podział sprzętu na jego wersje ekonomiczne oraz bardziej zaawansowane. W tym biznesie nie ma bowiem konieczności korzystania z bardzo rozbudowanych urządzeń czy z mechanizmów pozwalających stertować wilgotnością do drugiego miejsca po przecinku. Zastosowanie takich rozwiązań oczywiście pomaga, a do tego urządzenia klasy Premium zdecydowanie zmniejszają pracochłonność przedsięwzięcia. Tym niemniej, mówimy tutaj o sprzętach opcjonalnych.

Zajrzyj również na: http://luckygrower.com/pl/

 

(tekst i fot. mat. sponsora)