Wyróżnienia dla hrubieszowskich żołnierzy

18 żołnierzy Wojska Polskiego – weteranów misji z Iraku i Afganistanu – zostało odznaczonych przez Ambasadora Stanów Zjednoczonych Lee Feinsteina odznaczeniami nadanymi przez stronę amerykańską. Uroczystość odbyła się 12 maja 2011 roku na terenie rezydencji Ambasadora w Warszawie. Wśród odznaczonych znaleźli się również żołnierze 2 pułku rozpoznawczego z Hrubieszowa.

Reklamy

Odznaczenia, które polskim żołnierzom wręczył Ambasador, to Army Achievement Medals, Army Commendation Medals i Meritorious Service Medals. Odznaczenia te zostały przyznane przede wszystkim za służbę w Afganistanie. Ambasador Stanów Zjednoczonych Lee Feinstein w swoim wystąpieniu nie krył wzruszenia mówiąc, iż to dla niego wielki zaszczyt być wśród tak odważnych ludzi. „ Mimo, iż nosimy różne mundury nasi żołnierze są tak samo odważni i wszyscy kochamy tak samo nasze kraje” – podkreślał Ambasador. W imieniu odznaczonych głos zabrał podpułkownik Przemysław Farbotko, który w swoim wystąpieniu powiedział między innymi: „Współpraca z amerykańskimi żołnierzami była dla nas zaszczytem. Wynieśliśmy z niej mnóstwo nowych bezcennych doświadczeń. Mogliśmy polegać na sobie i ufać sobie w każdej sytuacji. Często byliśmy nie tylko towarzyszami broni, ale i przyjaciółmi”.

W uroczystości wzięli udział I zastępca Szefa Sztabu Generalnego generał dywizji Mieczysław Gocuł, Dowódca Wojsk Lądowych generał broni Zbigniew Głowienka, radca Ministra Obrony Narodowej generał dywizji doktor habilitowany Bogusław Pacek, Zastępca Dowódcy Wojsk Specjalnych generał brygady Kazimierz Wójcik oraz kombatanci II wojny światowej. Duchowieństwo reprezentował Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili muzycy z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

***

Tekst i zdjęcia kpt. Marcel Podhorodecki

Źródło:
www.army.mil.pl

Info: Dylan