Wystawa Bodesa otwarta

W czwartek, 4 października 2007 roku w jednej z sal Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie odbył się wernisaż wystawy pt. „Polskie Dzieje” z okazji 40 – lecia Pracy Twórczej wspaniałego artysty, malarza – batalisty z Hrubieszowa Stanisława Eugeniusza Bodesa.

Reklamy

Z tej okazji kierownictwo muzeum wydało piękny kolorowy folder, który zawiera na okładkach kolorowe kopie obrazów jubilata (które same w sobie są arcydziełami), cel, miejsce i termin wystawy, oraz charakterystykę bohatera i jego dzieł napisaną przez Marka Skalskiego.

Jako pierwsza głos zabrała p. Dyrektor muzeum, następnie o swojej pasji twórczej opowiadał sam artysta. Okazuje się, że tych wielkiej klasy obrazów, dotyczących 1000 – letniej historii narodu i wojska polskiego namalował już kilkaset i są jeszcze projekty dalszych. Kilka obrazów jest związana z okolicami Hrubieszowa. Było już wiele wystaw w kraju i za granicą, wszędzie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Był projekt namalowania centralnie panoramy Bitwy pod Grunwaldem o formacie 16 x 120 m. Bodes do sprawy podszedł poważnie – ma naszkicowane projekty i liczy, że do sprawy nastąpi powrót.

W końcu przyszedł czas na gratulacje i podziękowania ze strony władz samorządowych – miejskich, powiatowych, gminnych, przedstawicieli różnych organizacji i instytucji oraz przyjaciół, koleżanek i kolegów. Były kwiaty i drobne upominki. Powstała również mała konsternacja, ponieważ jeden z mówców powiedział, że jest błąd na folderze. Wszyscy zaniemówili, okazało się, że chodzi mu o to, aby imię Eugeniusz zamienić na GENIUSZ, rozległy się gromkie brawa. Padła też uwaga, czy czasem dokonania naszego artysty nie są bardziej znane poza Hrubieszowem, niż przez władze i mieszkańców naszego miasta oraz powiatu. Miejmy nadzieję, że obecna wystawa zmieni ten pogląd.

Warto powiedzieć o tym, że artysta nie żyje i nie utrzymuje rodziny ze swojej twórczości, codziennie udaje się do pracy, dopiero do swojej pasji siada w niewielkim pokoiku, w czasie wolnym lub po nocach. Od kilku lat w celu odreagowania od życia codziennego uprawia kolarstwo rekreacyjno – turystyczne.

Panie Stanisławie, życzymy dalszego kontynuowania tych wspaniałych dzieł, jakie Pan tworzy. Polska i naród tego potrzebuje – sławy historycznej i jak się uda profitów materialnych, które są bardzo potrzebne w obecnym życiu.

WYSTAWA będzie czynna w październiku i listopadzie 2007 r. w Muzeum w Hrubieszowie, mieszczącym się w Dworku du Chateau – ZACHĘCAMY i ZAPRASZAMY !!!

Opracował – mak

Na zdjęciu – jeden z obrazów Stanisława Bodesa.

zobacz zdjęcia >>