Wzmocnienia dla hrubieszowskiego pułku. „Ściana wschodnia” będzie lepiej uzbrojona

MON zapowiada wzmocnienie jednostek wojskowych na wschodzie kraju. W ciągu dwóch lat zostaną one zwiększone o 7 tysięcy etatów. Trafi też do nich więcej nowoczesnego sprzętu. W środę mówił o tym Czesław Mroczek, wiceszef resortu, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Reklamy

 

Które jednostki otrzymają dodatkowe wsparcie? Czesław Mroczek, wiceminister obrony, oraz gen. dyw. Anatol Wojtan, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, zapewniali posłów, że chodzi o jednostki stacjonujące we wschodniej oraz północno-wschodniej części kraju, na przykład o 1 Warszawską Brygadę Pancerną, której jednostki są dyslokowane w Warszawie, Chełmie i Siedlcach. Wzmocnione zostaną także 9 Brygada Kawalerii Pancernej w Braniewie, 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana, 7 Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża oraz 11 Pułk Artylerii w Węgorzewie. Na zwiększenie liczby etatów oraz istotne przezbrojenie mogą liczyć bataliony pancerne, zmechanizowane i zmotoryzowane oraz pułki rozpoznawcze w Białymstoku, Hrubieszowie i Lidzbarku Warmińskim.

Jaki sprzęt trafi na wschód Polski? Chodzi m.in. o Rosomaki z bezzałogowymi wieżami i wyrzutniami pocisków przeciwpancernych Spike (według zapowiedzi MON dostaną je np. bataliony 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej). Do wyposażenia jednostek na wschodzie mają także trafić samobieżne armatohaubice Krab oraz wyrzutnie rakietowe Homar.

Reklamy

Wiceminister Mroczek zapowiedział zwiększenie ukompletowania tych jednostek. Do 2017 roku będzie w ich służyć o 7 tys. żołnierzy więcej niż obecnie. Będzie to możliwe m.in. dzięki przesunięciom etatów ze struktur dowódczych do jednostek liniowych. Resort obrony chce także, by „ścianę wschodnią” wzmacniali żołnierze NSR. Według planów z 7 tys. etatów zarezerwowanych dla jednostek na wschodzie Polski ponad 2 tys. zostanie przeznaczone właśnie dla żołnierzy NSR.

Przedstawiciele MON nie ukrywali, że plan wzmocnienia jednostek na wschodzie jest konsekwencją rosyjskich działań na Ukrainie.

 

 

JT

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

Źródło: Polska Zbrojna