Yerba mate – smak, właściwości i zalety

Picie yerba mate ma swoich zwolenników, choć wiele osób podkreśla, że nie była to miłość od pierwszego spróbowania. Yerba ma bardzo charakterystyczny smak, do którego czasami trzeba się przyzwyczaić. Właściwości zdrowotne stawiają ją jednak znacząco wyżej niż kawę, dla której yerba może być zamiennikiem.

Reklamy

Herbata yerba mate – co to?

Napar yerba mate przygotowuje się z liści i łodyg ostrokrzewu paragwajskiego. Mimo że roślina jest nazywana krzewem, właściwie jest to wiecznie zielone drzewo. Ze względu na popularność ostrzokrzewu yerba mate pije się przede wszystkim w Ameryce Południowej. Z czasem napar ten trafił także do Europy. Susz yerba mate jest odpowiednio przygotowywane, przez sortowanie, cięcie, rozdrabnianie, prażenie, leżakowanie listków i gałązek ostrokrzewu oraz ewentualnie wymieszanie ich z innymi dodatkami. Dzisiaj yerba mate sklep cieszy się bardzo dużą popularnością.

Właściwości yerba mate

Yerba mate zawiera kofeinę i w związku z tym jest traktowana jako alternatywa dla kawy. Podobnie bowiem jak ten napój pobudza ona ciało i umysł. Wpływ na poprawę koncentracji, usuwa albo choć minimalizuje zmęczenie, sprawia także, że jesteśmy bardziej optymistycznie nastawieni do świata. Na tym jednak właściwości yerby się nie kończą. Uważa się, że pić yerba mate warto przede wszystkim przy walce z wysokim cholesterolem, nadwagą, nadciśnieniem. Napar ten słynie bowiem z wysokiej zawartości witamin oraz innych substancji odżywczych, które usprawniają pracę całego organizmu. Bardzo cenną właściwością naparu jest to, że – w przeciwieństwie do kawy – nie wypłukuje on magnezu z organizmu. Ponadto, działanie naparu jest jednak nieco delikatniejsze, a przy tym dłuższe – przekonują właściciele MateMundo.pl

Warto jednak być uważnym i nie przesadzać z ilością yerby. Jej przedawkowanie może prowadzić do rozdrażnienia, nadpobudliwości. 

Rodzaje yerba mate

Rodzajów yerba mate jest naprawdę dużo. Na początek warto wyposażyć się w klasyczną mieszankę, socjalny kubek. Przyda się też bombilla. Picia yerba mate trzeba się nauczyć, przyzwyczaić do tego smaku. Pokonać pierwszą barierę goryczy. Dopiero po tym, jak ten smak zacznie ci odpowiadać i zaczniesz za nim tęsknić, można rozpocząć eksperymenty. Mieszanki są bardzo różne, od mocniejszych do nieco bardziej delikatnych. Nie brakuje klasycznych yerb, ale i tych delikatnie aromatyzowanych (oczywiście naturalnie, np. z dodatkiem pomelo czy grejpfruta). Ostrokrzew paragwajski dobrze łączy się z innymi dodatkami, szczególnie kwiatowo-owocowymi, dlatego z czasem możesz odkryć bardzo różne smaki tego naparu.

 

(tekst i fot. mat. partnera)