Zajęcia dla słuchaczy HUTW w Bibliotece Pedagogicznej

W Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne dla słuchaczy Hrubieszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Reklamy

 

Wzięli oni udział w warsztatach biblioterapeutycznych o tematyce: „Od muzyki piękniejsza tylko cisza” (15 października 2014 r.). Zajęcia wskazywały na rolę ciszy, będącej warunkiem twórczości i poznania oraz na jej wartość w rozwoju człowieka. Dzięki prezentowanym tekstom literackim (E. Tolle, „Mowa ciszy”; K. Herej-Szymańska, „Do ciszy”) i ćwiczeniom – uczestnicy doskonalili koncentrację uwagi i umiejętność słuchania.

12 grudnia br., podczas kolejnych warsztatów: „Szukam przyjaciela i potrafię nim być”, słuchacze dzielili się swoimi refleksjami na temat przyjaźni. Pracowali z opowiadaniem R. Piątkowskiej: „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” i wierszem S. Bronzino: „Być przyjacielem”. Wykonywali też ćwiczenia twórcze przybliżające znaczenie i cechy przyjaźni. Zajęcia zakończył wspólny taniec przyjaźni.

Seniorzy dwukrotnie wzięli też udział w spotkaniach, zorganizowanych w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. 25 listopada br. dyskutowali na temat książek psychologicznych B. Pawlikowskiej. Jej twórczość zainspirowała ich do wymiany refleksji o postawach życiowych i preferowanych wartościach. Spotkanie grudniowe poświęcone było powieści A. Ficner-Ogonowskiej: „Szczęście w cichą noc” (16 grudnia br.). W klimacie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych uczestnicy rozważali problem wybaczania.