Zakładanie trawnika: jakie nasiona traw sprawdzą się w polskim ogrodzie

Nawet jeżeli nie planujemy zakładać ogrodu, nie obejdziemy się bez zadbanego trawnika. Warto zdawać sobie sprawę, że w sklepach ogrodniczych można w tej chwili znaleźć ogromny wybór nasion traw, które mają szansę sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających ogrodników. Co powinniśmy wiedzieć zanim kupimy konkretne nasiona traw?

Reklamy

Wybierajmy najlepsze nasiona traw

Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że na zakupie nasion traw nie należy oszczędzać. Jeżeli wybierzemy dobrze, będziemy mogli cieszyć się efektowną trawą nawet przez kilka sezonów. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że istnieją różne mieszanki traw charakteryzujące się określonymi parametrami – część z nich jest bardzo wytrzymała, inne posiadają wyjątkowe walory dekoracyjne.

W mieszankach traw dostępnych na polskim rynku znajdziemy między innymi kostrzewę, rajgras angielski, życicę, mietlicę czy wiechlinę.

Reklamy

Najlepsza pora na zakładanie trawnika

W Polsce trawniki zakładane są najczęściej pod koniec wiosny (o tej porze kiełkują nasiona traw, które dojrzały jesienią ubiegłego roku). Na sadzenie nasion, które są lekkie i drobne dobrze jest wybrać dzień bezwietrzny (unikniemy w ten sposób niepotrzebnych strat cennych nasion i zaoszczędzimy sobie dużo pracy).

Pamiętajmy, że przed posadzeniem nasion traw konieczne jest dokładne spulchnienie gleby. Podczas przekopywania trawnika należy usunąć resztki korzeni, chwasty i kamienie. Gdy dysponujemy tylko słabej jakości glebą, przed posadzeniem nasion możemy ją wzbogacić przy pomocy kompostu lub nawozu wieloskładnikowego (szeroki wybór nawozów znajdziemy w sklepach ogrodniczych).

Nasiona należy sadzić równomiernie (w przypadku konieczności obsadzenia dużego trawnika bardzo pomocny może się okazać siewnik do traw), a następnie przykryć je niewielką ilością gleby i udeptać. Trawnik należy podlać drobnymi kroplami wody w taki sposób, żeby nie wypłukać nasion. Czas oczekiwania na pierwsze wschodu to 2 tygodnie. Po około miesiącu nasz trawnik powinien być już gotowy (w przeciwnym razie powinniśmy przeprowadzić wysiew uzupełniający).

Kupujemy najlepsze nasiona traw

Zdecydowanie dobrym pomysłem jest zakup nasion traw z oferty renomowanych polskich producentów. Przed zakupem należy dokładnie przeczytać etykietę i sprawdzić termin ważności (wiele gatunków traw zachowuje zdolność do kiełkowania jedynie przez rok, dlatego kupowanie nasion na zapas nie ma sensu).

Pamiętajmy, że poszczególne mieszanki traw mogą mieć różne przeznaczenie. Jeżeli chcemy, żeby nasz trawnik pełnił przede wszystkim funkcje dekoracyjne i mamy pewność, że nie będziemy często go udeptywać – warto jest wybrać ozdobną mieszankę traw. Na trawnikach ozdobnych świetnie sprawdzą się takie gatunki traw jak między innymi kostrzewa czerwona, kostrzewa owcza czy mietlica pospolita.

Jeżeli trawnik ma nam służyć do zabaw i sportów, powinniśmy wybrać mieszankę traw, która wyróżnia się wytrzymałością na udeptywanie i bardzo szybko regeneruje się po koszeniu. Gatunki trawy odpowiednie na trawnik sportowy to między innymi rajgras angielski, kostrzewa czerwona, mietlica psia, wiechlina łąkowa.

W Polsce dużą popularnością cieszą się trawniki uniwersalne, które z jednej strony prezentują się atrakcyjnie, z drugiej natomiast posiadają pewną odporność na udeptywanie. Zazwyczaj składają się one z kostrzewy owczej, kostrzewy czerwonej, wiechliny łąkowej czy rajgrasu angielskiego.

W sklepach ogrodniczych dostępne są także mieszanki na trawnik kwietny, które zawierają między innymi, nasiona maków, chabrów, stokrotek, rumianków, dzwonków, mleczy.


tekst i fot. mat. partnera