Zakup domu – czy to dobry pomysł?

Nie ma wątpliwości co do tego, że większość z nas chce mieszkać we własnej nieruchomości, zamiast ją wynajmować. Kiedy zatem uda nam się zebrać odpowiedni kapitał, lub też gdy nasza sytuacja finansowa ustabilizuje się na tyle, aby otrzymać dobry kredyt, zaczynamy myśleć o kupnie mieszkania lub domu. Szukamy wówczas wszelkiego typu porad dotyczących tego, jak inwestować w nieruchomości, aby nie stracić. Własny dom jednorodzinny jest marzeniem wielu osób, ale zastanawiają się one nad tym, czy jest to na pewno dobry pomysł i opłacalna inwestycja. Jak jest naprawdę?

Reklamy

 

Większa powierzchnia

Osoby, które decydują się na zakup własnego domu, wśród zalet takiej nieruchomości wymieniają przede wszystkim dużą powierzchnię do wykorzystania. I nie można się z tym spierać, ponieważ w porównaniu do typowego mieszkania, zyskujemy naprawdę dużo przestrzeni. Tym bardziej, że oprócz samego domu, do dyspozycji mamy również ogród, który możemy dowolnie wykorzystać, na przykład budując taras. Pamiętajmy jednak, że taka powierzchnia wymaga ciągłych nakładów pracy, związanych chociażby ze sprzątaniem, odnawianiem poszczególnych pomieszczeń, czy też dbaniem o ogród.

Reklamy

Większa swoboda

Niezaprzeczalną zaletą domu jednorodzinnego jest absolutna swoboda, przy zachowaniu maksimum prywatności. W mieszkaniach teoretycznie jesteśmy sami, ale wszelkiego typu hałasy, głośniejsza muzyka, czy nawet zabawy dzieci, mogą powodować różnego typu konflikty z sąsiadami. W domu natomiast, możemy robić co nam się podoba, gdyż od naszych sąsiadów dzieli nas wystarczająco duża odległość. Możemy też swobodnie korzystać z naszych podwórek, które odpowiednio ogrodzone dają nam pełną prywatność.

Lokalizacja

Kiedy pytamy różnych ekspertów o to, jak inwestować w nieruchomości, często podkreślają oni, że lokalizacja ma ogromne znaczenie. W przypadku domów jednorodzinnych, może być ona zarówno zaletą jak i wadą. Większość domów, jest budowana na obrzeżach miast, a zatem dojazd do centrum lub do pracy, może nam zajmować więcej czasu, niż gdybyśmy mieszkali w bloku. Okazuje się jednak, że nie dla każdego jest to argument przeciwko nabyciu domu. Wiele osób chce uciec z miasta, aby na co dzień żyć w spokojniejszym miejscu, bliżej natury. Jeśli należymy zatem do miłośników ciszy, taka inwestycja może nam wyjść na dobre.

Koszty

Bardzo często można usłyszeć opinię, że wybudowanie domu gdzieś poza miastem, jest tańsze aniżeli zakup mieszkania w jego centrum. I rzeczywiście może być to prawdą, choć oczywiście wiele zależy od jego wielkości, usytuowania, czy też rozwiązań jakie chcemy w nim zastosować. Warto jednak w tym przypadku spojrzeć nieco dalej w przyszłość. Musimy bowiem pamiętać o kosztach związanych z utrzymaniem domu, które w porównaniu z mieszkaniem są znacznie wyższe. Wystarczy tutaj wspomnieć o ogrzewaniu, które jesienią i zimą generuje bardzo wysokie koszty. A przecież co kilka lat konieczne jest także odnowienie poszczególnych pomieszczeń w domu, czy też przeprowadzenie większego remontu, co pochłania nie tylko nasze pieniądze, ale także czas i nerwy.

Więcej informacji: https://inwestujwnieruchomosci.pl/

 

(tekst i fot. mat. sponsora)