19 kwietnia 2024

Zakup samochodu na firmę – jak i gdzie to zrobić? Poradnik

Prowadzisz własną firmę? Planujesz zakup samochodu? Poza wyborem modelu, marki oraz wyposażenia auta, będziesz musiał zdecydować także, w jaki sposób sfinansujesz jego zakup. W artykule podpowiemy, która z opcji finansowania okaże się najkorzystniejsza dla przedsiębiorcy.

 

Wybór sposobu finansowania pojazdu wbrew pozorom nie jest decyzją prostą. Zwłaszcza dla niedoświadczonego przedsiębiorcy, który stawia swoje pierwsze kroki w biznesie.

 

Zakup auta za gotówkę

Zakup samochodu na firmę? Najprostszym rozwiązaniem, które jako pierwsze przychodzi do głowy jest sfinansowanie zakupu auta gotówką. Niestety, nie każdy właściciel firmy może pozwolić sobie na  koszty rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli nawet przedsiębiorca posiada wystarczającą ilość środków, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zainwestowanie nadwyżek w atrakcyjnie oprocentowane narzędzia finansowe. Zwłaszcza, że inne formy finansowania auta okażą się zdecydowanie korzystniejsze ekonomicznie.

 

Kredyt samochodowy

Alternatywą dla transakcji gotówkowej może być zaciągnięcie kredytu samochodowego. Zaciągając kredyt samochodowy. możesz rozłożyć spłatę na maksymalnie 10 lat i dostosować wysokość raty do własnych możliwości finansowych.

Jako przedsiębiorca będziesz miał możliwość amortyzacji pojazdu, co pomoże zmniejszyć podstawę opodatkowania. W swoje koszty wliczysz także odsetkową część raty kredytowej oraz opłaty za benzynę, naprawy oraz przeglądy. Samochód, który jest przedmiotem kredytu może pochodzić z dowolnego źródła: od osoby prywatnej, z komisu, od autoryzowanego dealera czy od firmy. Większość banków skredytuje również auto sprowadzone zza granicy.

Warto wiedzieć jednak, że zaciągając kredyt na samochód używany nie obejdziesz się bez uiszczenia wkładu własnego. Jego wysokość zależy przede wszystkim od wartości i wieku auta oraz okresu kredytowania. Oprocentowanie kredytów na używany pojazd będzie z reguły wyższe o 1-2 punkty procentowe od oprocentowania kredytów na samochód nowy.

Choć oprocentowanie kredytu samochodowego jest zazwyczaj niższe niż w przypadku kredytu gotówkowego, niskie odsetki bank rekompensuje sobie zabezpieczeniami. Najpopularniejsze z nich to przewłaszczenie, zastaw rejestrowy oraz cesja z polisy AC.

Warto zwrócić tutaj uwagę na dodatkowe zagadnienie. Cesja z polisy AC wymaga… posiadania takiej polisy. Ta niestety nie jest najtańsza. Zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na rozszerzony pakiet, który zapewnia ochronę także w przypadku kradzieży.

 

Leasing samochodowy

Nie ulega wątpliwości, że dla właściciela firmy najkorzystniejszym sposobem sfinansowania samochodu będzie leasing.

Jeśli wybierzesz leasing operacyjny, pomniejszysz podstawę opodatkowania o odsetkową oraz kapitałową część raty leasingowej, czynsz inicjalny oraz wszystkie wydatki związane z bieżącym użytkowaniem auta.

W przypadku leasingu finansowego w koszty wliczysz jedynie odsetkową część raty oraz koszty codziennej eksploatacji pojazdu. Twoim obowiązkiem będzie także wykonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Nie są to jednak wszystkie oszczędności, które wynikają z podpisania umowy leasingowej.

Jako leasingobiorca będziesz mógł zaoszczędzić także na polisie ubezpieczeniowej. Jak to możliwe? Dzięki umowom z towarzystwami ubezpieczeniowymi, leasingodawcy otrzymują z reguły zdecydowanie korzystniejsze niż klienci indywidualni warunki finansowe. Ubezpieczając auto za pośrednictwem firmy leasingowej, zaoszczędzisz kilkaset, a często nawet kilka tysięcy złotych w skali roku.

Leasing zapewnia również możliwość regularnego unowocześniania firmowej floty. W przypadku leasingu operacyjnego, po wygaśnięciu umowy możesz bowiem zwrócić leasingodawcy użytkowane auto i… podpisać kolejną umowę, której przedmiotem będzie nowszy, lepiej wyposażony pojazd. Taki ruch pomoże Ci rozwinąć działalność i dostosować auto do aktualnych potrzeb firmy.

Przedmiotem umowy leasingowej może być nowy lub używany samochód. Jednak zazwyczaj nie starszy niż 3-5 lat. W większości firm leasingowych sfinansujesz tylko i wyłącznie pojazd, kupiony na pełną fakturę VAT, czyli od firmy. W przypadku zakupu pojazdu na podstawie umowy kupna-sprzedaży (od osoby prywatnej), czy na fakturę VAT marża (np. z komisu), sfinansowanie go leasingiem może okazać się niemożliwe.

Jeśli zdecydujesz się na leasing samochodu używanego, musisz liczyć się z koniecznością uiszczenia wyższego niż w przypadku nowych aut czynszu inicjalnego (opłaty wstępnej). Może on wynosić nawet 30-40 proc. wartości auta. Na szczęście, takie realia nie są standardem. Jeśli zależy Ci na zminimalizowaniu kosztów, skorzystaj z oferty Toyota Leasing, oferującej Standard Leasing na samochody używane. Podpisując umowę leasingową z Toyota Leasing, możesz ograniczyć wysokość wpłaty własnej do 0%. Standard Leasing to szansa na niską miesięczną ratę, minimalną ilość formalności i szybką decyzję leasingodawcy.

 

fot. mat. sponsora