Zakupy z dostawą do domu – wady i zalety

Jeszcze jakiś czas temu zakupy spożywcze przez Internet były pewną fanaberią, ale dzisiaj już nikt się temu nie dziwi. Coraz więcej znanych sieci handlowych oferuje dostawę do domu i klienci chętnie z tego korzystają. Każde rozwiązanie ma jednak swoje wady i zalety. Jak to jest z kupowaniem online?

Reklamy

 

Zakupy w sieci – zakupy przyszłości

W dobie Internetu niemal wszystkie dziedziny życia ulegają cyfryzacji. Siedząc przed komputerem, możemy zrobić praktycznie wszystko: zarezerwować nocleg, obracać akcjami na giełdzie, aplikować o pracę. Także zakupy w sieci nie są niczym nowym, sklepy internetowe to potężna gałąź handlu. Do tej pory jednak rzadko kupowaliśmy żywność online, raczej chodziliśmy do marketów. Teraz to markety przychodzą do nas i już nie musimy ruszać się z domu, by załatwić codzienne sprawunki.

Taki model sprzedaży przypadł do gustu zwłaszcza młodemu pokoleniu, które technologię ma już we krwi. Można się spodziewać, że w najbliższym czasie sklepy wielobranżowe będą rozwijać swoją internetową działalność.

Wygoda i oszczędność czasu

Największą zaletą zakupów z dostawą do domu jest komfort. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że znacznie łatwiej jest zamówić wszystkie potrzebne produkty jednym kliknięciem niż organizować całe wyjście do sklepu. Kiedy mamy dużo do kupienia, wizyta w supermarkecie może stać się prawdziwą udręką – niekończąca się wędrówka z koszykiem, kilometrowe kolejki, potem dźwiganie pełych toreb… Nie wspominając już o tym, że taka wyprawa to ogromna strata czasu.

Zakupy online są więc świetnym rozwiązaniem dla zabieganych i zapracowanych osób. Ale to nie wszystko – na internetowej ofercie skorzystają także klienci przewlekle chorzy i niepełnosprawni, dla których wyjście do marketu jest wręcz nieosiągalne. Nawet niektórzy starsi ludzie mogą kupować w sieci, jeśli pokonają bariery techniczne.

Promocje i rabaty

W ten sposób można oszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Po pierwsze, kupując przez Internet, rzadziej ulegamy impulsom i zachciankom. Po drugie, na stronach sklepów nieraz znajdziemy specjalne rabaty, które nie byłyby dostępne w sklepie stacjonarnym. Obniżki sięgają czasem nawet kilkudziesięciu procent. Jeśli dodatkowo wykorzystamy różne bony i kupony, zaoszczędzona suma będzie naprawdę duża. A gdzie szukać okazji? Poza przeglądaniem oferty danego sprzedawcy na jego witrynie, możemy jednocześnie sprawdzać gazetki promocyjne w serwisach takich jak Moja Gazetka – tutaj. Dzięki temu na pewno nie umknie nam żadna promocja, którą prawdopodobnie przeoczylibyśmy podczas zakupów „na żywo”.

Druga strona medalu

Zakupy przez Internet mają też swoje wady. Przede wszystkim nie dają możliwości samodzielnego sprawdzenia jakości towaru. Wiele osób woli zobaczyć produkt na własne oczy, dotknąć, powąchać – w sieci jesteśmy zdani tylko na gwarancję sprzedawcy. To rozwiązanie nie sprawdza się też w nagłych sytuacjach, kiedy potrzebujemy czegoś natychmiast. Kupowanie online wymaga planowania z wyprzedzeniem, trzeba także uwzglednić czas oczekiwania na dostawę. Jeśli wieczorem wpadają do nas znajomi i chcemy przygotować kolację, zdecydowanie łatwiej pójść po prostu do osiedlowego sklepu.

Jak widać, wszystko zależy od osobistych preferencji i okoliczności. Bez względu na to, czy korzystamy z internetowej oferty, czy kupujemy tradycyjnie, dobrze jest mieć różne opcje do wyboru, dlatego sprzedaż online niewątpliwie będzie stawać się coraz bardziej popularna.

 

 

fot. mat. sponsora