Zalety ogrzewania na podczerwień

Ta nietypowa, nowoczesna forma ogrzewania cieszy się rosnącą popularnością wśród posiadaczy nowych, dobrze wyizolowanych domów. Cechuje ją szereg korzyści, które są nie do przecenienia w wielu sytuacjach. Czym jest ogrzewanie na podczerwień i dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie w domu?

Ogrzewanie elektryczne, które nie grzeje

Choć brzmi to dziwnie, to ogrzewanie na podczerwień jest właśnie taką formą. Ogrzewanie na prąd, które wykorzystuje znajdującą się pod podłogą instalację, działa poprzez wydawanie ciepła znajdującym się na niej przedmiotom. Te z kolei przekazują ciepło dalej, rozprowadzając je po pomieszczeniu.

Na podobnej zasadzie działa światło słoneczne – ogrzewa ziemię, która sprawia, że jest nam ciepło. Podczerwień jest wykorzystywana również w inkubatorach dziecięcych, co pozwala wnioskować, że to metoda w pełni bezpieczna dla ludzi.

Wygoda ustawiania

Część producentów oferuje możliwość ustawiania ogrzewania poprzez intuicyjną aplikację na smartfony. Dzięki temu możemy przygotować dom na nasz powrót, ogrzewając go bardziej, a gdy jesteśmy poza nim – zmniejszyć poziom ciepła. To również idealne rozwiązanie, gdy chcemy bez ruszania się z łóżka czy wanny, podnieść temperaturę w innym pokoju.

Aplikacje te są bardzo intuicyjne i proste w użytkowaniu, dlatego nie przysporzą trudności nawet osobom, które na co dzień niewiele korzystają ze smartfonów.

Odpowiednie dla alergików

Klasyczne ogrzewanie, które wykorzystuje kaloryfery, powoduje wysuszenie powietrza w okresie zimowym. To z kolei może prowadzić do nasilenia objawów alergicznych, a także wywoływania ataków astmy. Brak kaloryferów przy ogrzewaniu na podczerwień sprawia, że powietrze jest znacznie mniej przesuszone, a także zapewnia jonizację, która poprawia samopoczucie.

Nowoczesne ogrzewanie wykorzystujące podczerwień ogranicza także cyrkulację kurzu w powietrzu – co jest kolejną zaletą z punktu widzenia alergików. Dzięki temu, kurz osiada znacznie szybciej i nie przemieszcza się, a jego usunięcie wymaga jedynie regularnego przecierania powierzchni płaskich. To znaczna ulga dla osób, które cierpią z powodu zbyt dużej ilości kurzu w powietrzu.

Estetyka pomieszczeń

Nie do przecenienia jest również fakt, że brak kaloryferów oznacza lepszy wygląd ścian i brak konieczności czyszczenia tych trudnych powierzchni. To również znacznie większa powierzchnia, co jest nie do przecenienia w niedużych pokojach, gdzie odstające od ściany kaloryfery stanowiły spory problem i ograniczenie przestrzeni życiowej.