23 kwietnia 2024

Zalety wszczepiania implantów zębów

Osoby, które utraciły zęby na skutek próchnicy, chorób przyzębia czy też różnych urazów wiele by dały za ponowny pełny uśmiech. Utrata jednego lub kilku zębów ma wpływ nie tylko na urodę, ale także na stan zdrowia. Doprowadza to do zmian w całej jamie ustnej, sąsiadujące zęby tracą wsparcie i przesuwają się na puste miejsce.

Materiał reklamowy

 

Dochodzi do nieprawidłowości w zgryzie, a nawet w dłuższej perspektywie do zaniku masy kostnej szczęki okolicy braku. Zmniejsza się jej wytrzymałość, co może spowodować utratę kolejnych zębów. Dlatego też tak ważne jest, aby zapobiec takim konsekwencjom w przypadku utraty jednego lub kilku zębów. Stomatologia potrafi skutecznie zapiebiec takiemu procesowi, dzięki wszczepianiu implantów zębów. Warto jednak korzystać z renomowanych i doświadczonych gabinetów stomatologicznych, by cieszy się zdrowym i pełnym uśmiechem.

Skąd wzięły się i czym są implanty zębów?

Dziedzina implantologii w stomatologii swój początek zawdzięcza szwedzkiemu lekarzowi, który do kości udowej królika wprowadził tytanowy cylinder. Po pewnym czasie zauważył, iż kość obrosła cylinder. Ta wiedza została wykorzystana do stworzenia trwałego połączenia implant – kość. Zatem implanty zębów to tytanowe, sztuczne korzenie zębów, umieszczone w szczęce i będące fundamentem dla zębów zastępczych (korony protetyczne), mostu lub protezy. Wszczep to wprowadzona śruba w miejsce, gdzie uprzednio znajdował się korzeń. Konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu miejscowym, podczas którego nacina się dziąsło i wprowadza się śrubę. Następnie do niej mocowane są korony protetyczne na podbudowie metalowej lub korony pełnoceramiczne naśladujące naturalny ząb.

Zalety implantów zębów

Implanty zębów to taka gwarancja funkcjonalności jaką dają własne, stałe zęby. Są wytrzymałe i stabilne, kontrola i utrzymanie prawidłowej higieny sprawia, iż implanty zębów mogą trwać całe życie. Zęby własne najlepiej gdzy są zastąpione uzupełnieniem stałym a nie protezą ruchomą, ponieważ jest ona znacznie mniej komfortowa i trwała. Implanty zębów dają pełną swobodę w jedzeniu i mówieniu, pozwalają na dokładne pogryzienie potraw. Skutecznie potafią zastąpić rolę „naturalnych zębów”. Zatem to rozwiązanie długoterminowe i skutecznie poprawiające komfort życia.

Przeciwwskazania 

Przed wszczepieniem implantów zębowych konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. Należy zapoznać się z jego stanem zdrowia, ponieważ nie wszczepia się implantów w przypadkach: 
– chorób serca i niektórych chorób kości,
– KTUlnie prowadzonego leczenia onkologicznego i immunologicznego,
– niektórych chorób psychicznych,
– osób oczekujących na organ do przeszczepu,
– dzieci poniżej 18 roku życia.
Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu może także uznać, iż przeciwwskazaniem jest np. cukrzyca, choroby tarczycy, ciąża czy uzależnienia od tytoniu, narkotyków i alkoholu. Czasem uprzednio trzeba podjąć leczenie by wykonać zabieg, np. w przypadku chorób przyzębia, czy błon śluzowych jamy ustnej. 
Renomowane gabinety stomatologiczne wykorzystują obraz tomografii komputerowej, by przeprowadzić dokładną diagnostykę i na niej zaplanować implant. 

Jak postępować po wykonaniu zabiegu implantacji?

W przypadku krwawienia należy nawet do 2 godzin uciskać opatrunek. Ściśle stosować zapisane przez lekarza leci przeciwbólowe i antybiotyki. Obolałe miejsce można schładzać. Przez miesiąc należy wstrzymać się od palenia papierosów i spożywania alkoholu. Zalecane przez pierwszy tydzień jest spożywanie miękkiego i płynnego pożywienia oraz używanie tylko środka antyseptycznego do płukania jamy ustnej. Przez 2-3 dni należy unikać gorących kąpieli oraz wysiłku fizycznego. 

Renomowane i doświadczone gabinety stomatologiczne zapewniają wizyty kontrolne lekarza. Ważne aby być w stałym kontakcie z lekarzem w razie jakichkolwiek powikłań związanych z zabiegiem. Podsumowując, implanty zębowe to bez wątpienia inwestycja z gwarancją zadowolenia do końca życia.

Konsultacja: Candeo Clinic


fot. mat. sponsora