Żandarmi w niecodziennej roli

700 plecaków szkolnych wraz przyborami, zestawy do krykieta oraz latawce wydali w sobotę, 21 sierpnia, uczniom jednej ze szkół w Ghazni żołnierze zespołów szkoleniowo – doradczych Żandarmerii Wojskowej.

Reklamy

Była to kolejna akcja pomocy humanitarnej przeprowadzona przez żandarmów zespołów szkoleniowo-doradczych POMLET. Mimo, iż na co dzień realizują zupełnie inne zadania – przede wszystkim szkolą funkcjonariuszy afgańskiej policji (ANP) oraz wspomagają ich w działaniach bojowych – częścią ich pracy stała się również pomoc humanitarna. Trafia ona zazwyczaj do obsad poszczególnych posterunków ANP, ale zdarza się, tak jak w sobotę, że sami policjanci afgańscy wskazują, kto – ich zdaniem – bardziej niż oni sami potrzebuje wsparcia.

Reklamy

Tym razem pomoc trafiła do szkoły znajdującej się w okolicy posterunku nr 1, leżącego w starej, historycznej części Ghazni, położonej u podnóży ruin Cytadeli. Wydane plecaki i przybory są znaczącą pomocą dla dzieci i młodzieży uczącej się w szkole. Dyrektor placówki oprowadzając polskich żołnierzy po poszczególnych klasach mówił o najważniejszych potrzebach szkoły – w części klas brakuje podstawowych sprzętów – ławek, krzeseł, tablic. W szkole dysponującej kilkoma klasami uczy się w systemie zmianowym ponad 600 chłopców. Jest to, nadal liczna w Afganistanie, placówka w której naukę pobierają wyłącznie chłopcy. Dzięki dużej liczbie plecaków każdy z uczniów otrzymał swój zestaw. Dodatkowo, bardzo dużą radość sprawiły latawce, tak lubiane przez Afgańczyków i będące tu niemal narodowym hobby. Podczas akcji zaangażowany był również ratownik medyczny, który u jednego z uczniów zauważył opatrunek, wymagający pilnej zmiany. Dzięki znajomości przez jednego z oficerów Żandarmerii Wojskowej, kpt. Bartosza Koziarka miejscowego języka możliwe było lepsze poznanie potrzeb i problemów szkoły.

Szef Zgrupowania Szkoleniowego ANSF, płk Wiesław Szczygielski podkreśla, że wydawanie pomocy humanitarnej, mimo, iż będące zadaniem dodatkowym na stałe wpisało się w kalendarz pracy w Afganistanie podległych mu żandarmów. „Jest to już szósta tego rodzaju akcja. Staramy się je realizować przynajmniej raz w miesiącu” – mówi. Podczas wcześniejszych tego rodzaju wyjazdów pomogli m. in. policjantom z dystryktu Khawja Omari przekazując im m. in. ubrania sportowe. W sobotniej akcji wzięli udział żołnierze tworzący POMLET nr 1, 3 i 8. Stacjonują w Fire Base Vulcan znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Ghazni. POMLET 1 (dowódca mjr Grzegorz Pardo) i 3 (kpt. Grzegorz Sroka) tworzą żołnierze Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego, ósmy – dowodzony przez kpt. Jarosława Kurowskiego – żołnierze Wojsk Lądowych.

Tekst i foto: Artur Weber/PKW Afganistan