Zasady działania bramek antykradzieżowych

Bramki antykradzieżowe najczęściej pojawiają się w sklepach, chroniąc właścicieli firm przed stratami związanymi z działalnością nieuczciwych klientów. Wyróżnia się kilka wariantów takich konstrukcji, a każda z nich cechuje się nieco innym sposobem funkcjonowania. Jak działają bramki antykradzieżowe?

Reklamy

Różne typy bramek antykradzieżowych

Działanie bramek antykradzieżowych zależy od kilku czynników. Najważniejszy jest rodzaj konstrukcji. Wyróżnia się następujące typy takich zabezpieczeń:

  • radiowe,
  • elektromagnetyczne,
  • akustomagnetyczne.

Poszczególne typy bramek antywłamaniowych bazują na różnych technologiach, dlatego wykrywają one przedmioty na mniejszych lub większych odległościach. Wybierając konkretną konstrukcję, warto zwrócić uwagę na dokładny sposób jej działania. W niektórych sklepach, konieczne jest bowiem postawienie na konkretny typ bramki ze względu na specyficzne wymiary wejścia czy sprzedawane towary.

Bramki elektromagnetyczne wykrywają trudne do zlokalizowania etykiety, które można aktywować i dezaktywować nawet kilka razy. W przypadku innych rodzajów zabezpieczeń nie ma takiej opcji, dlatego konstrukcje tego typu najczęściej znajdują zastosowanie w przypadku wąskich przejść, na przykład pomiędzy kasami w supermarketach. W sklepach odzieżowych częściej pojawiają się opcje radiowe działające w połączeniu z płaskimi etykietami.

Działanie bramek antykradzieżowych

Bramki antykradzieżowe wykrywają etykiety lub klipsy umieszczone na produktach. Każde z takich oznaczeń ma zakodowane odpowiednie informacje, które są zdejmowane podczas skanowania towarów przy kasie. Klienci sklepów odzieżowych na pewno nie raz widzieli zdejmowanie klipsów za pomocą specjalnego klucza magnetycznego. Etykiety są natomiast ,,wyłączane” dezaktywatorem.

Bramki antykradzieżowe wykrywają obecność przedmiotu z niezdezaktywowaną etykietą lub klipsem, sygnalizując to światłem i dźwiękiem. Konstrukcje odbierają sygnał za pomocą specjalnych anten, które w większości przypadków są praktycznie niewidoczne.

(tekst i fot. mat. partnera)