Zasady działania kotłów na oleje termalne

Ostatnimi czasy kotły na oleje termalne zyskują coraz większe grono swoich zwolenników, stanowiąc jeden z najczęściej wybieranych produktów w kategorii grzewczej oraz dostarczania energii. Kotły te zapewniają wysoką sprawność pracy (co przekłada się na proporcjonalnie mniejsze zużycie surowca paliwowego), a także niską emisją szkodliwych substancji do atmosfery i środowiska. Zasady funkcjonowania tego rodzaju kotłów nie są tak naprawdę bardzo skomplikowane. Olej termalny (będący paliwem zasilającym układ) krąży w obiegu – wężownicy ogrzewanej płomieniem palnika oraz powstającymi w wyniku tego procesu spalinami. Kolejno wędruje on do różnych odbiorców (użytkowników) ciepła poprzez niskociśnieniową sieć instalacyjną. Wracając do punktu wyjścia obwodem zwrotnym, odpowietrzacz (lub zbiornik ekspansyjny/atmosferyczny) eliminuje uwięzione w obwodzie powietrze, opary oraz lekkie frakcje, nim paliwo ponownie przetransportowane zostanie do kotła. Opisywany układ obiegu paliwa termalnego posiada szereg zalet, które odróżniają go od innego rodzaju systemów energetycznych.

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Kotły na olej termalniczny działają w systemie bezciśnieniowych zamkniętych układów, które nie generują dodatkowych strat energetycznych. Jest on odpowiedni także do zastosowania miejscowego. Do jego użytkowania nie jest wymagane przeprowadzanie dalszych procesów związanych z uzdatnianiem wody, ani też stosowanie jakiegokolwiek rodzaju chemikaliów. Nie ma też potrzeby odprowadzania powstających w procesie wytwarzania energii ścieków, co nie generuje dodatkowych kosztów. Użycie paliwa termalnego zapobiega też niebezpieczeństwu zamarzania konstrukcji i znajdujących się w niej substancji.

Kotły zasilane paliwami termalnymi charakteryzują się jednymi z najniższych kosztów konserwacji i eksploatacji. Ich konstrukcja pozwala na szybkie uruchamianie i zatrzymywanie ich pracy, ograniczając do minimum straty cieplne wywołane chwilowym przestojem. Podobnie – brak jest też strat cieplnych z wydmuchu kotła, a także brak strat kondensatu. Stosunkowo prosta konstrukcja instalacji pozwala nie tylko na dobre orientowanie się w budowie kotła, ale też na sprawne przeprowadzanie ewentualnych modernizacji lub usuwanie mogących powstać w procesie eksploatacji awarii technicznych. Odpowiednia konstrukcja i wyposażenie sprzętu w wysokiej jakości mierniki pozwalają ponadto na dokładną i prostą kontrolę temperatury i innych parametrów wewnątrz układu.

Jak w większości przypadków nowoczesnych kotłów i instalacji energetycznych, kotły wykorzystujące paliwo termalne wydzielają do atmosfery zdecydowanie mniejsze ilości szkodliwych substancji w postaci dwutlenku węgla oraz tlenków azotu, co przyczynia się dla ochrony stanu środowiska naturalnego. Elementy konstrukcyjne, z których są one budowane wykonane zostały z tego rodzaju materiałów, które nie są szczególnie narażone na działanie panujących w układzie warunków termicznych, dzięki czemu nie ulegają one szybkiemu zużyciu lub zniszczeniu oraz mogą być wykorzystywane i eksploatowane przez długi okres użytkowania.

 

fot. mat. sponsora