Zatrzymanie członków zorganizowanej grupy przestępczej

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie Lublina oraz Rzeszowa zatrzymali trzy osoby, które zajmowały się zorganizowanym przemytem towarów akcyzowych.

Reklamy

Papierosy były ukrywane w ładunkach glinki ceramicznej, piasku oraz soli przemysłowej przywożonych koleją z Ukrainy. Oficjalnymi odbiorcami importowanych towarów były legalnie działające firmy z województwa podkarpackiego.

Powyższe zatrzymania były wynikiem śledztwa prowadzonego przez Wydział V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie od połowy 2009r., kiedy w transporcie tzw. kaolinu ujawniono 262 300 paczki papierosów o wartości rynkowej 1 508 225 zł. Prokurator zatrzymanym mężczyznom przedstawił zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem papierosów z Ukrainy, posługiwania się fałszywymi fakturami, wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT oraz prania brudnych pieniędzy. Łączna wysokość zarzucanych grupie uszczupleń należności na rzecz Skarbu Państwa wynosi 36 milionów złotych.

Wobec zatrzymanych osób Sąd Rejonowy w Lublinie zdecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sprawa przemytu papierosów z Ukrainy do Polski ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

***

Tekst i foto:
NOSG w Chełmie