Zdrowe jelita – jak dbać o florę bakteryjną jelit niemowlaka?

Każdy rodzić powinien zadbać o utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach jego dziecka. Jak to zrobić? Co może zaburzyć tę florę, czyli czego jako opiekunowie powinniśmy najbardziej unikać?

Reklamy

 

Flora bakteryjna jelit u maluszka – jak się o nią troszczyć?

Największym zagrożeniem dla flory jelit maluszka są antybiotyki. To one wyjaławiają jego organizm i niszczą znajdujące się w nim nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale również te, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania jelit i ogólnie odporności.

Na szczęście tym niszczycielskim konsekwencjom podawania antybiotyków można w pewien sposób zapobiegać. Należy po prostu równolegle z antybiotykami dawać maluszkowi też dobre bakterie w postaci probiotyków. Dla najmłodszych dzieci są one dostępne w formie kropelek. Można je kupić w każdej aptece bez recepty. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.ffbaby.pl

Jak dbać o mikroflorę jelit u naszego dziecka?

Warto wiedzieć, że probiotyków nie podajemy łącznie z antybiotykiem. Należy dać je dziecku najwcześniej na godzinę przed lub po antybiotyku. Zazwyczaj zalecana jest jedna dawka probiotyku dziennie, więc aby o niej nie zapomnieć, to dobrze jest sobie ustalić jakąś stałą godzinę. Lekarze zalecają podawanie probiotyków niemowlakom i małym dzieciom nawet po zakończeniu leczenia antybiotykami – najlepiej przez minimum kolejne dwa tygodnie.

O mikroflorę jelit dziecka warto zadbać już od urodzenia, czyli jeśli jest to tylko możliwe, to zdecydować się na jak najdłuższe karmienie piersią. Oczywiście są też takie sytuacje, w których ze względów medycznych nie możliwe jest karmienie naturalne. Wtedy zaleca się podawać mleko modyfikowane o jak najlepszym składzie, które posiada w sobie dobroczynne bakterie.

Należy też unikać zakażeń wirusami, a szczególnie wirusami grypy żołądkowej, które działają drażniąco na cały układ pokarmowy, również na mikroflorę jelit.

Zachęcamy również do przeczytania innych artykułów, które zainteresują kobiety, jak np. Kiedy kobieta ma dni płodne?”.

 

(tekst i fot.mat. sponsora)