Zebranie Środowiska 27 WDP AK w Hrubieszowie

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

We wtorek 7 lipca 2009 r. w Muzeum w Hrubieszowie odbyło się co miesięczne spotkanie członków Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie, które przebiegło w poniżej przedstawiony sposób.

Zebranie otworzył sekretarz Zarządu p. Tadeusz Bartnik, serdecznie witając przybyłych członków. W związku ze śmiercią jednego z członków Środowiska p. Wiktora Studzińskiego z Jarosławca, członek Zarządu p. Zbigniew Kasprowicz zaproponował ku pamięci zmarłego minutę ciszy, co uczyniono.

Następnie kierownik Klubu Garnizonowego w Hrubieszowie p. Anna Jasińska poinformowała o organizacji Sali Tradycji Pułku w Hrubieszowie, gdzie również znajdą się eksponaty 27 WDP AK, za co szczególnie członkowie Środowiska pochodzący z Wołynia są bardzo wdzięczni, że pamięć o Dywizji nie zaginie.

Okazuje się, że nie tylko odchodzą członkowie Środowiska na wieczną wartę, ale są i tacy, którzy włączają się do jego stanu i takim miłym momentem było wręczenie legitymacji dla p. Jana Gajewskiego i co najważniejsze są następni chętni kandydaci.

Zostało odczytane przez p. Kazimierza Zbigniewa Kasprowicza szczegółowe sprawozdanie przygotowane przez kierownika Biblioteki Klubu Garnizonowego w Hrubieszowie p. Edytę Biszczat z konferencji „Wydrzeć prawdę – w Wołyniu miłości zbawienie”, które zostanie przesłane do wyższych instancji i umieszczone w kronice naszego Środowiska, wspaniale prowadzonej przez czytającego. Pan Zbigniew zdał nam również relację z uczestnictwa na zaproszenie w Święcie 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie, gdzie wręczył obecnemu dowódcy Pułku płk. dypl. Sławomirowi Dudczakowi honorowe wyróżnienie Dywizji.

Z kolei dla niżej piszącego ten tekst został wręczony Dyplom – Podziękowanie od Klubu Garnizonowego w Hrubieszowie oraz Środowiska Żołnierzy 27 WDP AK za podjęcie dzieła pisania o przedsięwzięciach wspomnieniowych i patriotycznych tych jednostek. Za co jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Otrzymałem również Dyplom – Podziękowanie dla Jednostki Strzeleckiej 2020 w Hrubieszowie za natychmiastową gotowość ich dowództwa do współpracy i uczestniczenia w Poczcie Sztandarowym, przez co konferencja „Wydrzeć prawdę – w Wołyniu miłości zbawienie” miała jeszcze bardziej podniosły, uroczysty ceremoniał wojskowy. Dyplom wręczymy uroczyście podczas najbliższej poważnej okazji. Bardzo podobało mi się motto w dyplomach:

„Wiedza sama w sobie nie ma żadnej wartości. Cenną czyni ją jej stosowanie. Innymi słowy, świat nie odpłaca Ci za to, co wiesz. Świat odpłaca Ci za to, co robisz” – Les Giblin

Pan Zb. Kasprowicz odczytał zaproszenia dla prezesa p. Józefa Domańskiego lub członków Środowiska na różne uroczystości i tak np.:

– 25 VII 2009 r. odbędzie się Zjazd w Skrobowie k. Lubartowa z okazji rozbrojenia tam 65 lat temu przez Armię Czerwoną 27 WDP AK

– natomiast 2 VIII 2009 r. Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie zaprasza na Jubileusz 580 – lecia powiatu hrubieszowskiego.

Udzielono również informacje organizacyjne, m.in. o korespondencji i przedłużającej się odpowiedzi od władz wyższych.

Na zakończenie uczestników zebrania spotkała miła niespodzianka ponieważ Dyrektor Muzeum p. Barbara Wlizło zaprosiła do zwiedzenia aktualnych wystaw i wszyscy byli pod wrażeniem ponieważ sale są wypełnione wszelakimi eksponatami szczególnie dotyczącymi Ziemi Hrubieszowskiej m.in. w ramach wystawy pt. „Powiat Hrubieszowski na przestrzeni dziejów”. Dla dzieci na pewno najważniejszym pomieszczeniem będzie sala, w której znajdują się przepiękne ptaki czy zwierzęta. Są wakacje, przyjeżdżają rodziny, znajomi, jednym słowem warto zaprosić ich do Muzeum, a i sami popatrzymy przy okazji bo tak brakuje nam czasu.

Po miłej okazji zwiedzenia Muzeum niżej podpisany z p. Henryką Czerską udali się w odwiedziny do prezesa naszego Środowiska p. mgr Józefa Domańskiego, który powoli wraca do zdrowia po ciężkiej chorobie. Miejmy nadzieję, że stan zdrowia pozwoli mu na udział w następnym zebraniu, które odbędzie się we wtorek 4 sierpnia 2009 r. w hrubieszowskim Muzeum od godziny 9.00. Na zebranie zaproszeni są oczywiście wszyscy członkowie Środowiska, sympatycy i chętni do współpracy.

Opracował – mak

zobacz zdjęcia »

Hrubieszow LubieHrubie 2009