Zebranie Środowiska 27 WDP AK w Hrubieszowie

Hrubieszów

Reklamy

4 maja 2010 r. odbyło się zebranie Środowiska 27 WDP AK w Hrubieszowie, podczas którego minutą ciszy pożegnaliśmy na wieczną wartę naszych dwóch członków, podsumowaliśmy tegoroczną działalność oraz wręczyliśmy honorowy dyplom dla por. Leona Laskowskiego ps. „Traugutt” za ukończenie 90 lat.

Zebranie rozpoczął prezes Środowiska, który po podaniu porządku spotkania, zaproponował minutę ciszy za zmarłych członków hrubieszowskiego Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej p. Janinę Szwat ps. „Cień” (rocznik 1916) i p. Stefana Mireckiego ps. Ślusarz” (r. 1927) oraz za osoby, które zginęły w wypadku samolotowym pod Smoleńskiem i to uczyniono.

W ostatnim okresie członkowie Środowiska … uczestniczyli w spotkaniach z młodzieżą trzech szkół: w Szkole Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie, szkole ponadgimnazjalnej mieszczącej się w budynku tzw. Cechu w Hrubieszowie i Gimnazjum nr 1 w Hrubieszowie. Wszędzie opowieści o autentycznych przeżyciach wojennych wzbudzały ogromne zainteresowanie dzieci i młodzieży. Nasz delegat p. Witwicki uczestniczył w zebraniu w Warszawie. Delegacja Środowiska 3 Maja 2010 r. złożyła wiązankę kwiatów na pomniku 27 WDP AK mieszczącym się na Cmentarzu Wojennym w Hrubieszowie.

Został również przedstawiony bardzo atrakcyjny duży medalion dotyczący 27 WDP AK, wykonany przez jednego z panów z ziemi hrubieszowskiej, związanego rodzinnie z tą Dywizją.

Omówiliśmy również ostatni Biuletyn, jaki otrzymaliśmy od Światowego Związku Żołnierzy AK w Warszawie, który jak zwykle przedstawia przeżycia wojenne różnych osób walczących o wolną Polskę i własne życie, jak i sprawy bieżące. Dla nas najważniejsze, że znalazła się w nim relacja z imprezy patriotyczno – sportowej, jaka odbyła się w Gimnazjum nr 2 w Hrubieszowie z inicjatywy i przy pomocy naszego Środowiska.

Naszym marzeniem jest wydanie własnego Biuletynu (w przeszłości było wydanych 8 numerów), ale na to potrzebne są środki finansowe. Mamy nadzieję, że znajdą się życzliwe osoby lub urzędy, które nam w tym pomogą.

Uwaga – następne zebranie

Wtorek, 6 lipca 2010 r. od godziny 10.00 odbędzie się zebranie członków i sympatyków 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie, w siedzibie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Hrubieszowie, wejście z tyłu starszego budynku Urzędu Miasta przy ul. 3 Maja 15 (wejście od podwórza).

Zapraszamy również chętnych do współpracy !

***

Opracował – mak

Na zdjęciu – Członek Środowiska 27 WDP AK w Hrubieszowie por. Leon Laskowski ps. „Tarugutt”) ukończył 90 lat.

zobacz zdjęcia »