Żegnamy ich w imieniu Ojczyzny

Żołnierze i pracownicy Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie pożegnali w niedzielę, 23 stycznia 2011 roku tragicznie zmarłych st. szer. Marcina Pastusiaka i cywilnego ratownika medycznego Marcina Knapa.

Reklamy

Uroczystość pożegnalną w bazie Ghazni rozpoczęła msza święta żałobna. „Powołałeś do siebie st. szer. Marcina Pastusiaka i Marcina Knapa. Dzisiaj są z nami w tej kaplicy. Żegnamy ich modlitwą kościoła, żegnamy ich w imieniu Ojczyzny, której byli synami” – powiedział ks. kpt. Rafał Kaproń. „Oddali swoje życie w służbie drugiemu człowiekowi” – dodał. Przypomniał, że krótko przed tragicznym wydarzeniem, ś.p. Marcin Knap udzielał pomocy medycznej jednemu z afgańskich policjantów. „Do końca swojego życia wypełniał zadanie, które zostało mu postawione” – mówił ks. kpt. Rafał Kaproń.

„Drodzy Marcinowie. Przyjechaliście tutaj, tak jak my wszyscy, żeby pomagać ludziom. Myślę, że mieliście wiele satysfakcji, z tego co robiliście. Że tak, jak i reszta z nas mieliście tę satysfakcję, widząc uśmiechy dzieci i dorosłych. Mieliście wiarę do końca w słuszność tego, co robicie. I tej wiary nie może nam tutaj zabraknąć” – mówił podczas ceremonii pożegnania dowódca VIII zmiany Polskich Sił Zadaniowych gen. bryg. Andrzej Reudowicz. „Żołnierz polski może walczyć za wolność wielu narodów. Ale umiera zawsze dla Polski” – powiedział dowódca polskiego kontyngentu.

W ceremonii pożegnalnej, obok polskich żołnierzy i pracowników uczestniczyli również żołnierze amerykańscy oraz pracownicy zatrudnieni w bazie.

W imieniu dowódcy, żołnierzy i pracowników Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie Rodzinie i Najbliższym tragicznie zmarłych st. szer. Marcina Pastusiaka i Marcina Knapa składamy głębokie wyrazy współczucia.

***

Tekst i foto: Artur Weber/ Sekcja Informacyjno – Prasowa PKW Afganistan