Żele energetyczne – dla kogo i kiedy?

Żele energetyczne to rozwiązania rekomendowane dla osób, które podczas swojego treningu spalają naprawdę bardzo dużo kalorii i w trakcie wykonywania aktywności powinny starać się te braki uzupełniać. Żele przede wszystkim służą biegaczom, ale nie tylko. Sięgają po nie zarówno zawodowcy, jak i amatorzy, którym zależy na błyskawicznym uzupełnieniu niedoborów.

Reklamy

Dlaczego żel?

Żel energetyczny cieszy się bardzo dużą popularnością i powodzeniem wśród sportowców, przede wszystkim biegaczy, ale i kolarzy oraz przedstawicieli innych bardzo wyczerpujących w trakcie treningu czy zawodów dyscyplin sportowych. Trudno wyobrazić sobie uzupełnianie kalorii w formie posiłku w trakcie jazdy na rowerze lub maratonu. Żel natomiast ba bardzo przyjazną dla sportowca formę, można więc z niego skorzystać w każdym momencie treningu. Nie trzeba go gryźć, zmniejsza się więc rysików zakrztuszenia. Nie jest to jednak także zupełnie płynny posiłek, a więc nie generuje potrzeby oddania moczu, co w przypadku zawodów i rywalizacji na czas właściwie nie do pomyślenia. Żel spożywa się wygodnie i szybko, bez brudzenia się, dodatkowych ruchów. Te wszystkie zalety bardzo doceniają nie tylko zawodowi biegacze, ale i ci, którzy jako amatorzy ścigają się z własnymi możliwościami i chcą osiągać coraz lepsze wyniki. Przy naprawdę długich trasach, półmaratonu czy maratonu takie wspomaganie organizmu może się okazać bezcenne. Dobrze dobrany żel jest bowiem w stanie dostarczyć wszystkich składników, jakich potrzebuje organizm w trakcie tak dużego i długotrwałego wysiłku fizycznego.

Żel energetyczny – kiedy warto po niego sięgnąć?

Żel energetyczny to rozwiązanie, które sprawdza się podczas długotrwałego treningu. Żele dla biegaczy są przystosowane do tego, aby można było je spożyć w biegu, bez zatrzymywania się. Niektórzy jednak robią sobie krótką przerwę na jego spożycie – dotyczy to przede wszystkim amatorów. Niektórzy żele do biegania spożywają już bezpośrednio po treningu, aby dodać dobie nieco energii. Żele stosować mogą zresztą nie tylko biegacze. To rozwiązanie stworzone z myślą o wszystkich sportowcach, którzy w trakcie treningu zużywają ogromne ilości kalorii, które trzeba przynajmniej częściowo dostarczyć organizmowi. Warto jednak pamiętać, że żel zawsze powinien być dobrany do konkretnych potrzeb. Warto także spojrzeć na jego skład. Najlepiej kupować takie produkty w miejscach dedykowanych sportowcom. Sprawdzone żele znaleźć można na przykład tutaj: https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_ENERGIA_ZELE-ENERGETYCZNE-245.html

(tekst i fot. mat. partnera)