20 kwietnia 2024

Ziemia Hrubieszowska uczciła 77 rocznicę Bitwy o Monte Cassino – ZDJĘCIA

Obchody 77. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino odbyły się m.in. w Hrubieszowie i Czerniczynie oraz Horodle.

16 maja, w Czerniczynie odbyły się uroczyste obchody 77. rocznicy bitwy pod Monte Cassino zorganizowane przez Gminę Hrubieszów, Hrubieszowski Klub Kolekcjonera oraz Proboszcza Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Czerniczynie.

W ramach uroczystości została odprawiona Msza Święta przez ks. proboszcza Andrzeja Dzido oraz ks. prałata płk. Andrzeja Puzona w intencji bohaterów walk z 1944 roku.

W trakcie mszy miało miejsce przekazanie urny z ziemią spod Monte Cassino przez ks. prałata Andrzeja Puzona na ręce por. Grzegorza Kozika, wnuka uczestnika walk pod Monte Cassino – strzelca Antoniego Łapy oraz Wójta Gminy Tomasza Zająca. Urna z ziemią zostanie wmurowana w projektowany obelisk, który powstanie na cmentarzu w Czerniczynie, gdzie pochowani są dwaj żołnierze uczestniczący w bitwie tj. strzelec Antoni Łapa – odznaczony Krzyżem Monte Cassino nr 26654 oraz kpr. Leonard Buczek – odznaczony Krzyżem Monte Cassino nr 2869.

Po Mszy Świętej głos zabrali: wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając, przewodnicząca rady gminy Aneta Dąbrowska oraz Mieczysław Zapała. Następnie uczestnicy uroczystości wraz z rodzinami pochowanych żołnierzy udali się na cmentarz, gdzie złożyli kwiaty oraz uczcili pamięć bohaterów.

W uroczystościach udział wzięły również rodziny pozostałych żołnierzy z powiatu hrubieszowskiego, którzy walczyli pod Monte Cassino.

***

Również 16 maja 2021 roku, w 77. rocznicę bitwy pod Monte Cassino, delegacja Powiatu Hrubieszowskiego – starosta Hrubieszowski Aneta Karpiuk oraz wicestarosta Marek Kata, wraz z przedstawicielami Hrubieszowskiego Klubu Kolekcjonera, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach bohaterów Monte Cassino spoczywających na cmentarzu parafialnym w Hrubieszowie oraz Czerniczynie.

Między innymi byli to:

– sierżant podchorąży Wincenty Kozarczuk,

– weteran walk Zygmunt Garczyński,

– podporucznik Mieczysław Pińkowski,

– kapral Leonard Buczek,

– strzelec Antoni Łapa,

– strzelec Dominik Broński,

– Franciszek Dycha,

– Feliks Rutkowski,

– Bogdan Majcherski.

***

W 77. rocznicę bitwy pod Monte Cassino na grobach weteranów, uczestników tamtych wydarzeń zastępca burmistrza Hrubieszowa Paweł Wojciechowski, w asyście Straży Miejskiej  złożył wiązankę kwiatów oraz zapalił znicze.

***

Mirosław Borysiewicz, Mieczysław Zapała:

– W dniu 16 maja 2021 roku, władze Powiatu Hrubieszowskiego, na czele ze starostą Anetą Karpiuk i wicestarostą Markiem Katą oraz towarzyszącą delegacją, oddali hołd żołnierzom, którzy walczyli pod Monte Cassino. Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na wszystkich grobach w Hrubieszowie i Czerniczynie – razem na 11 grobach, w tym żołnierza legionisty. Wiązanki złożył i zapalił znicze w Hrubieszowie: wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając, oddając tym honor żołnierzom spod Monte Cassino, również w Czerniczynie złożyli razem pan wójt i pani przewodnicząca Rady Gminy Aneta Dąbrowska. Trzeba nadmienić, że pan wójt i pani przewodnicząca rady byli głównymi organizatorami tych obchodów. O godzinie 12:00 w Czerniczynie odprawiona została uroczysta Msza Święta, którą koncelebrowali ks. proboszcz Andrzej Dzido oraz ks. prałat ppłk Andrzej Puzon, który wygłosił homilię. W uroczystościach brała też udział delegacja Hrubieszowskiego Klubu Kolekcjonera na czele z Mirosławem Borysiewiczem i Mieczysławem Zapałą. Odbyło się niecodzienne wydarzenie, została przekazana przez ks. prałata Andrzeja Puzona urna z ziemią przywiezioną spod Monte Cassino. Za rok będzie wielkie wydarzenie. Na razie nie zdradzamy tematu. W uroczystościach uczestniczyły rodziny wszystkich żołnierzy, którzy spoczywają na Ziemi Hrubieszowskiej, a brali udział w walkach o Monte Cassino. Córki, synowie, wnuki. Uwieńczeniem było zrobienie wspólnego zdjęcia. Trzeba nadmienić, że takie święto będzie obchodzone co roku tam, gdzie spoczywają żołnierze spod Monte Cassino. Znicze i kwiaty zostały złożone na wszystkich grobach żołnierzy na Ziemi Hrubieszowskiej. Przez harcerzy i rodziny. Dziękujemy bardzo harcerzom z Horodła i ich opiekunom za piękny gest na grobach żołnierzy z Monte Cassino, że przejęli inicjatywę uczczenia swoich bohaterów i opieki nad pamięcią tam pochowanych. Składamy podziękowanie tym, którzy uczcili ich w późniejszym terminie, gdyż zakończenie działań i zdobycie wzgórza odbyło się 18 maja o godzinie 10:05. Wywieszono proporzec, a później sztandar biało-czerwony, a plutonowy Emil Czech odegrał „Hejnał Mariacki – ogłaszając Zwycięstwo”. Dziękujemy panu Stanisławowi Nowakowi z radia RTM Staszic, który był od samego początku na naszych uroczystościach, a którego relacja zostanie wydana w najbliższym czasie w audycji radia RTM Staszic. Bardzo serdecznie dziękujemy.

Chwała Bohaterom!

(info i fot. UG Hrubieszów, Starostwo Powiatowe, UM Hrubieszów)


Zobacz też:

Harcerze z Horodła pielęgnują pamięć o Monte Cassino – ZDJĘCIA

Harcerze z Horodła pielęgnują pamięć o Monte Cassino – ZDJĘCIA


LubieHrubie na Instagramie